G Ü N C E L
Zeki ALASYA Gemi Modelcisi
Telefonum çaldı. Açtım, kendinden oldukça emin bir ses: "Daha önce atölyenize geldim kapı duvar, bugün atölyenizde misiniz?" sonra kendisini tanıttı.
 
Hiç aklıma gelmezdi Sayın Zeki ALASYA' nın Gemi Modelciliği ile ilgili olduğu.
 

Bahsettiği saate atölyeme gelerek şeref verdi. Sohbet ettik. İhtiyaç duyduğu malzemeleri hazırladım.
Çok yönlü bir sanatkar olan Sayın ALASYA' nın özellikle çocuklarla çok iyi iletişim kurduğuna da atölyemden ayrılırken bizzat şahit oldum. Küçük hayranları imza istediler, onlara fotograf getireceğine dair söz verdi.

Benim de çocukluğumdan beri hayran olduğum çok sıcak bir insanı, sanatçı büyüğümü, atölyemde görmekten, sohbet etmekten çok memnun oldum.

M. Salihoglu

Gemi modelciliğine de merakı olan büyük usta ZEKİ ALASYA vefat etti.
"20 Temmuz 2006 tarihinde atölyemi ziyaret eden büyük usta ZEKİ ALASYA'nın vefat ettiğini biraz önce TV haberlerinden öğrendim. Allah rahmet eylesin. Ailesine, dostlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim..
Atölyeme gelir gelmez fark ettiğim pozitif enerjisi ve alçak gönüllü davranışları bende ayrıca hayranlık uyandırmıştı. Çocukluğumdan beri sinema ve tiyatro eserleriyle takip ettiğim büyük usta ZEKİ ALASYA'nın atölyemi ziyaret etmesinin anısına; sitemin güncel menüsüne "Zeki ALASYA Gemi Modelcisi" başlığı ile eklemiştim. Çok yönlü böyle sanatçı insanların ender yetiştiği ülkemizde ve hatta dünyamızda eksikliklerini hep hissedeceğiz…"
Mehmet Salihoğlu - 8 Mayıs 2015 - 12:20