Ana Sayfa
Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.
YENİ PROJE ÇALIŞMALARI
1940'lı yıllara ait HASAN İSHAK SANATKAR'a (Dedem: Annemin babası) ait GEMİ TAMİR ATÖLYESİ VE KIZAĞI'nın dioramasını 1/50 ölçekli model olarak yapmak istiyorum. Çekek yerine de kızak defterindeki kayıtlarda yer alan teknelerden birini veya bir kaçını aynı ölçekte inşa etmeyi düşünüyorum. Araştırmalarıma geniş zamanım olmadığı için ara vermek zorunda kaldığımdan fırsat buldukça bu benim için çok önemli projemi hayata geçirmek en büyük arzularımdan biri.
Gazetelere 1940'lı yıllarda resimli haber olmuş dedemin ve tersanesinin gazete küpürlerini Cağaloğlu'ndaki Basın Müzesinin arşivini tarayarak başladım, taramayı henüz bitiremedim. Ayrıca bu yıllara ait gazete arşivinin Basın Müzesinde eksik olduğu bilgisini üzülerek edindim. Bu konuda bana yardımcı olabileceklere de minnettar kalırım. Ayrınıtı bilgi...
Lüks lambalarının en meşhuru Optimus markalı olduğu için arızasını tespit edemediğim ve çalıştıramadığım ama görünümü tam olan bir tane edindim.

Ürettiğim 1/10 ölçekli Olta/Yalı sandalı malzeme seti aksesuarlarından biri olarak seri ürettirebilmek amacıyla orijinal Optimus lambasını makine mühendisi olan kardeşlerimden birine verdim ve çizdirdim. Sonra 1/10 ölçeğe küçülttük.

Nihayet devamlı çalıştığım sanatkar ustama çizimi verdim. Ürettiği örnekler üzerinde oldukça yoğun çalıştık. Neticede fotoğrafını gördüğünüz pirinç üstü nikel kaplama ürünü elde ettik.

Demonte olarak verdiğim bütün malzemelere ilaveten montaj kılavuzunu da içeren paketler halinde modelcilerin hizmetine sundum.

Diorama yapımında kullanalabileceği gibi tek başına da özel bir ürün oldu.

2 ana parçadan oluşan pirinç üzerine nikel kaplama gövde, depo kapağı, tulumbası, anahtarı, gömleği, iç mekanizması, camı, sapı, pirinç tel askılığı, 2 adet askılık mapası dahil demonte lüks'ü satın almak isterseniz atölyemin sayfasındaki Çeşitli Malzemeler ve aksesuarlar başlıklı listeden ulaşabilirsiniz.

 

Günümüzde, pratik, hafif ve ucuz olması nedeniyle yaygın olarak plastiği kullanılan, bu sebeple neredeyse yok olmuş ahşap olta takım kutusunu; İstanbul Yelken Kulübü'nü ziyaretim sırasında maket atelyesindeki modelcilere, 1/10 ölçeğinde çizebilmem için ölçü almak ve fotoğrafını çekmek amacıyla aradığımı söylemiştim. Maket Atölyesinin müdavimlerinden Sayın Erden BALİN, takım kutusunu bir tanıdığından bulduğunu bildirdiğinde, sevinmiş ve müsait bir zamanımda tekrar kulübe giderek önce fotoğlaflayıp sonra ölçülerini almıştım...

Ayrınıtı bilgi...

1/30 ölçekli TAKA, Rahmetli Mehmet Özkasım'ın planından yararlanılarak yeniden vektörel olarak TAM ve YARIM KESİT olarak çizildi, deneme lazer kesimleri gerçekleşti ancak henüz uygulama yapamadığım için modelcilere sunamadım. Fırsat bulduğumda yapım aşamalarını da fotoğraflayıp sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Yelken ve Denizcilik Eğitimi" aldığım Sayın Melih SANALAN'ın eski öğrencisi olarak "Sloop" armalı tekne donanımı konusunda kendisine danışma ihtiyacımı dile getirdim. Özellikle çocuklar, gençler ve modelciliğe yeni başlayan yetişkinler için gerçek donanımla bir plastik yüzer yelkenli tekne kitini modifiye ederek bu konudaki ihtiyaca cevap vermeyi görev bildim kendime. Ayrınıtı bilgi...

Grand Soleil markalı yelkenli-motorlu tekneyi statik gemi modeli olarak hem çiziliyor hem de bir yandan modeli yapılmakta. İsteyen modelcilere sadece plan setini veya plan seti, çıtaları, aksesuarları içinde, ahşap kitini sunacağım kısmet olursa.

Şimdi sıra bu tekneye bir isim vermeye geldi ama karar veremiyorum. Lütfen sizlerin isim önerilerinizi ve ismin varsa manasını, hikayesini msalihoglu@gemimodelciligi.com e-mail adresime yazmanızı rica ediyorum. Ayrınıtı bilgi...

1570 Yıllarında bir kalyon topu detayı planı ücretsiz olarak planlar sayfasında yer almaktadır. Bu planı yeni araştırmalarımla destekleyerek uygulayıp ayrıntılı yapım sayfası hazırlayacağım, isteyen modelcilere kit olarak da sunacağım. Pirinç otomat imalat topu, mili, takoz kolu, sarı döküm kovası, makaraları, menteşeleri ahşap tornada imal edilmiş fıçısı, otomat imalat ahşap tekerlekleri hazırdı. Bu proje için özel olarak MDF malzemeden kenarları frezeli olan mini taban tablaları da yaptırdım, şimdi iş ilk fırsatta modeli yapmaya kaldı…
Çakmaktaşlı korsan tabancası
Elimde yandaki fotoğraftaki korsan tabancasının (priate flintlock pistol) aynısı İspanyol yapımı olarak mevcuttu.
İnternetten yaptığım araştırma sonucu şimdi çin malı olarak plastik kabzalı ve metal aksamlı üretilen bu nostaljik ürünün kabzalarını ahşaptan, metal aksamını da sarı maden döküm olarak meraklılara sunmayı düşünüyorum.
İsteyenlere hazır veya demonte (kit) şeklinde de temin edeceğim bu ürün beni çocukluk yıllarıma (okuduğum kaptan Swing, Teksas, v.s dergileri aklıma geldi) götürdü.
Bendeki orijinal tabancada tetik kısmı ve üst mekanizmada da küçük bir parça eksik. Bir silah tamircisine eksikleri yaptırdıktan sonra mekanizma parçalarının kalıplarını aldırıp döktüreceğim. Gül ağacı veya benzeyen bir ağaç temin edip kabzalarını yapacağım kısmet olursa.