G e m i ..M o d e l c i l e r i - Tamer ÖZKAN
Röportaj ve fotoğraf: Mehmet Salihoğlu
Adı, Soyadı: Tamer ÖZKAN
Doğum tarihi, yeri: 1967 ANKARA
Medeni Hali: Evli, 1 çocuk babası.
Tahsili: Üniversite mezunu
İşi: Gıda sektöründe serbest çalışıyor.
Sayın Tamer ÖZKAN ile Sayın Kudret ALTINKESER vasıtası ile tanıştım. Sohbeti hoş, paylaşmayı seven, sıcakkanlı, en önemlisi hemen her konuda açık ve net konuşan arkadaşlarımdan birisi olan Tamer, hobi olarak gemi modelciliği ile birlikte, araba ve tren konularını da ele almış. M.Salihoglu

"Gemi modelciliğine, ağabeyimin 1984 de Boğaziçi model evinden aldığı Bounty teknesini bitirmek amacı ile başladım fakat bitiremedim. Daha sonraki yıllarda yurt dışından modelcilik kitapları ve kit toplayarak bir kolleksiyon oluşturdum.

1999 senesinde Gemi Modelcileri Derneği'ne üye oldum. İlk model olarak Balina Avcı Kayığını bitirdim.

Kudret Altınkeser, Şara Tolayan, Reşat Aslan, Dr. Cem Hızlan, İzzet Çelikoba, Rahmi Topçu ve Süleyman Alper'den bilgi edindim, tecrübe ve arşivlerinden yararlandım."

"Modelcilik bende ençok simetri takıntısı oluşturdu. Evde, sokakta daha önce hiç fark etmediğim ölçü hataları, eğrilikler gözüme batmağa başladı. Ayrıca her türlü malzemeyi ve aleti tanıma fırsatım oldu. Genel anlamda bence en büyük sıkıntı diğer her konuda olduğu gibi ülkemizde arşivcilik ve yayın eksikliği olduğundan Ülkemize gelmiş veya yapılmış tekneler hakkında yeterli bilgi bulamamaktan yakındım. Çözüm ise bu işe yıllarını vermiş insanlardan geldi ve son yıllarda oldukça güzel yayınların çıkması çok iyi oldu.

Hobi insanın ruhsal sigortasıdır. Ortaya bir şey çıkarmak, diğer meraklılarla paylaşmak modeli yaparken her türlü sıkıntıdan arınmak çok önemlidir. Yeni başlayanlara önerim kıskanç olmadan bilgi ve arşivlerini paylaşmaları ve modeli çok iyi araştırarak önce kafalarında bitirmeleridir. Model yaparken her açıdan araştırmak ve sabır göstermek çok önemlidir. Plan, fotoğraf ve iyi malzeme için hiçbir şeyden kaçınmamak gerekir. Yeterince araştırma yaptıktan sonra yapılamayacak bir iş yoktur."