G e m i ..M o d e l c i l e r i
Röportaj ve fotoğraflar: Mehmet Salihoğlu
Kişisel sayfası: http://hobisanat.4t.com - E-mail: taci@veezy.com
Telefonu: 0543 3027575 - 0216 3054163 - Faks: 0216 3054193
ORION MAKET MODEL OYUNCAK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Adres: Bağdat cad. Osmanlı Apt. No.84/1 Maltepe-İSTANBUL
Telefonum çaldı. Açtım. Karşı taraftan sanki beni yıllarca tanıyormuş gibi konuşan bir dost ses! Adının Tacettin Bey olduğunu öğrendiğim bu sanatkar insanla internet vesilesiyle tanıştık.
Ortak noktamız gemi modelciliği olunca karşılıklı ziyaretleştik. Yaptığı ve yapmakta olduğu maketleri gördüm. Bütün gemi modelinin aksesuarlarını kendisi yapıyor ve planla çalışıyor. Bir çok marifetleri ve hobileri var.
Tacettin Beyin çalıştığı çektirmenin güvertesine bakıyorum. Güverte tek tek çıtalardan oluşmuş ve tahta çivilerle de monte edilmiş! Kamaralardaki lambiriler, en ince ayrıntılar, pes doğrusu... Hele balina avcı kayığındaki fıçıya ne demeli? musluğunu bile prinçten gerçek çalışan bir musluk yapmış! Zıpkınlar, balta ve bir çok ayrıntılar...

"Merhabalar Ben Tacettin Şehri. Öncelikle web sayfasında benim için yer ayırdığından dolayı değerli dostum Mehmet beye teşekkür ederim.
Şimdi biraz sanat'tan ve şahsımdan bahsetmek istiyorum. Benim sanat kavramım şöyle; öğrenimle elde edilemeyen fakat öğrenimle birlikte tecrübeyi de gerektiren ve ayrıca özel yetenek kabiliyeti, beceri, üstün yaratıcılık vasfının olması gereken bir meslektir diye düşünüyorum. Aslında ilk okul dönemlerimde yaptığım bazı işlerle çevreme ve aileme özel bir yeteneğimin olduğunu kanıtlamıştım, fakat bir türlü yönlenememiştim.
Sanat çalışmalarıma ERZURUM'da orta okul dönemlerimde başladım . Okulumuzda Resim iş öğretmenimiz olarak görev yapan, sayın FUAT İĞDEBELİ hocamın teşviki ile başladım. Okulumuzda kurulan fotoğraf laboratuarında argandizör baskısı yaptım. Aynı dönemlerde iş derslerinde ağaç işlerinde çok başarılı idim. Ardından karakalem çalışmalarım başladı, ardından yağlı boya çalışmalarım başladı ve her geçen gün güzel sanatlara karşı ilgim artmaya devam etti . Yıllar geçtikçe kendimi daha iyi tanıdım ve özel bir yeteneğe sahip olduğumu anladım. Tabi ki çevremde bunu iyice fark etti. Yıllardır güzel sanatların çeşitli kollarında çalışmalar yapıyorum.
Gemi modelciliğine ise 1987 senesinde merak sardım fakat atölyem yoktu ev içinde çalışma yapamadım ara verdim. 2000 yılında kendime kurmuş olduğum hobi atölyesinde tekrardan maket yapımına başladım ve devam ediyorum .
İnsanların bazı hobilerinin olması çok güzel, hele sanat içeriyorsa o zaman çok daha güzel. Çünkü yoktan bir şeyler yaparak ortaya sizin ve çevrenizin beğendiği bir sanat eseri çıkarıyorsanız ne mutlu. Örneğin bir insan düşünün ağacı sadece yakacak gözü ile gören , şimdi bir sanatkar gözü ile aynı ağaca baktığınızda o ağacın içinden ne sanat eserleri çıkabileceğini düşünürsünüz, ve işte o bahsettiğimiz ağaca emek verip zaman harcayarak bir sanat eseri yapıyorsunuz ve onu bir mücevher gibi camekan içine alıyorsunuz. Bahsi gecen o ağaca insanlar gelip hayranlıkla bakıyor ve yorumlar yapıyor işte sanatın zevki işte sanatçının keyfi..."