Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.
Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi -Yeni Proje Çalışmaları - Restorasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Güncel - Geçmişte - Pulculuk - Sponsorlar - Basın -İlgi - E-mail - Linkler
Sunuş:
Bu kiti öncelikli olarak, adından da anlaşılacağı üzere, hep "bir tekneye atlayıp her şeyden kaçıp uzaklaşmayı" düşünen ancak bunu malum bir takım sebeplerden dolayı gerçekleştiremeyen deniz ve tekne sevdalılarına adıyoruz...
Yaklaşık 5 hafta süren bu çalışmamızdaki amacımız; belirli bir yaşın altındaki model meraklılarının, modelciliğe yeni başlamayı düşünenlerin ve tecrübeli olup, modelci jargonunda "terapi modeli" olarak tabir edilen, çok fazla zaman harcamadan tatminkar sonuca ulaşılabilecek değişik bir alternatif arayan modelcilerin beklentilerini karşılamaktı. Tüm bunların yanısıra, sergileme ve muhafaza konusunda sıkıntı yaratmayan aynı zamanda fazla para ve zaman harcamadan estetik ve manevi değeri yüksek bir hediye olarak inşa edilebilecek özelliklerde bir ürün ortaya çıkardığımızı düşünüyoruz.
Sonuçta ortaya "Hayal" olarak isimlendirdiğimiz, model olarak değerlendirilebilecek asgari kriterlere sahip, gerçekten çok kopuk olmayan ancak ismiyle de orantılı olan ve teknik olarak mantıklı temellere oturan bir tekne çıktı. Umarız modelciler tarafından sevilir ve keyifle inşa edilir ...
Kazım GÜRHAN İSTANBUL - Ağustos 2014
"Hayal" in doğuşu:
İşbirliği ve çözüm ortaklığı yaptığımız Kazım GÜRHAN aslında uzunca bir süredir "Alamana" modeli ile ilgili çalışıyor ve kit için hazırlık çalışmalarını yürütüyordu.
Geçenlerde atölyemde temizlik yaparken yelkenli teknelerle ilgili bir dergiden (büyük ihtimalle "Yelken Dünyası") aldığım bir çizim (yan görünüm) çekmecelerim arasından çıktı ve yıllar evvel yarım kalan bu projemle ilgili yaram depreşti. Kazım Beye bu çizimi kit yapmak istediğimi belirtip yardımını rica ettim sağolsun elindeki işe ara verdi ve bu çizime uygun modelleme yapıp prototipi oluşturdu, her aşamasını fotoğraflayıp detaylı yapım kılavuzunu da hazırlayarak modeli yeniden yaptı, 5 haftalık çalışmasının sonunda "Hayal" gerçek olup ortaya çıkmış oldu.
Amacım:
Sarma çıtalarıyla kaplanan bir mini tek direkli yelkenli tekne kitini tüm aksesuarlarıyla (pirinç döküm) birlikte üretip, kitin; mümkün olduğunca her düzeyden modelciye hitap etmesi, inşa edilirken yüksek derecede haz vermesi, ekonomik olması, okul etkinliklerinde (Ölçekli Modelcilik Kulübü… gibi), yelken ve denizcilik eğitimi verilen kurumlarda örnek model olarak kullanılması, gemi modelciliğini ve denizciliği sevdirmede ufak da olsa katkı sağlamasıdır.
Teşekkür:
Yaklaşık 5 haftadan beri "Hayal" ismini verdiğimiz tekne üzerinde ciddi, yoğun, özverili çalışıp kendisine verdiğim taslak bir çizimi ayrıntılı plan çizim haline getiren, çizdiği plandan prototipi ve modeli yapan ve 25 Ağustos 2014 tarihinde modeli bana teslim eden, kapak tasarımı ve çok detaylı yapım kılavuzunu hazırlayan (modelcilere kit içinde CD olarak bol fotoğraf ve ayrıntılı anlatımla verilmekte) Sayın Kazım GÜRHAN' a teşekkür ediyorum.
Zaman zaman bana aksesuar örnekleri gönderip modelcilere sunmamı sağlayan (Hayal'in çıpa'sı) Sayın Süleyman ALPER'e teşekkür ederim.
"Zaman zaman bana aksesuar örnekleri gönderip modelcilere sunmamı sağlayan (Hayal'in koçboynuzu) Sayın Rasih VERDİGİL'e teşekkür ederim. Koçboynuzu ve baba olarak da kullanılan bu aksesuarı bizzat kendisi yapmıştı. Yaptığı bir çok modelde kromajlı olarak kullanmış ve halen kullanmakta. Belirtmeden geçmeyeyim, Lomboz çeşitlerinin çoğunu onun sayesinde edindim." Mehmet SALİHOĞLU
Kazım Bey, kit kutusunun kapak tasarımına esas prototip inşasını "Hayal" in ana yelkeni toplanmış, lacivert renkteki branda ile örtülmüş ve iple branda bağlanmış şeklinde düşündü, ön yelken de hiç takılmayacak, böylece donanımın daha rahat gözükmesini sağlamakla beraber daha gerçekçi bir genel görüntü elde edilebilecek.
Ön yelken için flok adını kullanacağız; "iki yelkenli tekenelerde (sloop arma) öndeki küçük yelkene FLOK yada CENOVA adı verilir. Eğer öndeki yelken teknenin direğini geçmiyorsa yada çok az geçiyorsa flok, %5'lik bir kısımdan fazlasını geçiyorsa ve direğin en tepesinden başlıyorsa cenova adını alır."
İsteyen modelciler için flok ve ana yelken için yeterli kumaş kitin içinde ayrıca olacak. Kuşgözü denilen matafyon olarak kullanılacak pirinç aksesuarları yelkene basmak için gerekli alet ve malzemeleri sırasıyla açıklamak istiyorum.
1- Yelken paftasından faydalanıp üçgen yelkenlerin uç taraflarını biz ile daire çizerek deliniz. Kağıt paftayı kumaş üzerine koyup kurşun kalemle deliklerden yelkenlerin üç noktası işaretlendikten sonra cetvel yardımı ile noktalar birleştirilip üçgen şekil elde edilecek. Kumaşın altına reklam bülteninden koparacağınız birinci hamur bir kağıt koyup İnce hızlı yapıştırıcı ile çizgilere önce bir yüzden kuruyunca diğer yüzden sürünüz. İyice kuruduktan sonra varsa kumaş makası veya normal makas ile tam çizgiden kesiniz. Yapıştırıcı sürmekteki amaç; yelken kumaşının kenarlarını dikmeyeceğimiz için kumaşın dağılmasını, iplik vermesini önlemek.
Yelken paftasında yelken kenarlarına basacağınız matafyon (kuşgözü) yerleri işaretlenmiş olacağından biz ile bu işaretli noktaları delerek kestiğiniz kumaş yelken üzerine denk getirip kurşun kalem ile işaretleyiniz.
2, 3- Kit içinde verilecek köpüğün üzerine koyacağınız yelkene kuşgözlerini basmak (monte etmek) için önce biz ile işaretli yerleri daire çizerek deliniz. Kuşgözünü biz ucuna geçirip köpük üzerindeki yelkenin kenarına sokunuz. Tırnağınızla veya pens ile kuşgözünü stoplayıp bizi geri çekiniz.
4, 5- Kit içinde verilecek MDF parçasını tezgah olarak kullanıp kuşgözünün dar ucu üste gelecek şekilde yelkeni ters çeviriniz. Yine kit içinden çıkacak; ucu taşlanmış çiviye 60-100 gr arası bir çekiç ile 3 defa kuşgözüne hafifçe vurduktan sonra direkt 3 defa kuşgözü üzerine hafifçe vurulacak, bu işlemler gereği kadar tekrarlanmalıdır.
6- Mini yan keski ile hatalı olan veya patlayan kuşgözünü kesip kolayca çıkarttıktan sonra tekrar deneyebilirsiniz.
Heves edip de bulamadığım yerli üretim ahşap mini yelkenli tekne kitini Kazım Gürhan ile işbirliği yaparak üretmek bana kısmet oldu. Sınıfında ve ölçeğinde Türkiye'de üretilen ilk yerli ahşap kit olma özelliğinde... HAYAL inanıyorum ki tecrübeli/tecrübesiz tüm modelcilerin severek yapacağı bir hem ekonomik hem de kaliteli bir ürün olacak." Mehmet SALİHOĞLU