Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

GÜNCEL
50 yıllık "Sanatkar" kotrası yenilendi.

Sayın Nihat Sanatkar'ın 50 sene önce çok basit aletlerle oyma ve yontma tekniği ile yaptığı kotrası Sayın Rasih Verdigil tarafından restore edilip, yenilendi.

Rasih Verdigil

Aynı zamanda küçük dayım olan Nihat Sanatkar, (Dedemizden Kalan Hazine-www.gemimodelciligi.com/torlak.htm) çocukken hasar verdiğimi söylediği kotrasını tamir etmem için bana vermişti.

Fakat zaman bulamadığımdan ötürü bir türlü restore edemedim. kotrasının üzerine bir bardak soğuk su içeceği telaşına düşebileceğini hissettim.

Sayın Rasih Verdigil (www.filikam.com) Gemi Modelcileri Organizasyonu'muzun (www.gemimodelcileri.org) düzenlediği Gemi Modelleri Sergisi (http://www.gemimodelciligi.com/orgsergi14mayis2007.htm) için İstanbul'da iken atölyemdeki bir köşede tekneyi görünce tamir edebileceğini belirtince hemen kabul ettim. Kotrayı götürdü.

Sağolsunlar masraf yapmasına ve ısrarlarıma rağmen hiçbir ücret almadan kotrayı çok kısa zamanda yeniledi.

Yine dostlarımdan Sayın Bedri Up Rasih Beyi ziyaret edeceğini söyleyince, restorasyonu biten tekneyi de dönerken getirmesini rica ettim.

Tekne hasar görmeden geldi ve Nihat dayıma haber verdim. Dayıma teknesini teslim ederken çok duygulandı, eski yıllara gidiverdi ve Rasih beye minnet ve teşekkür duygularını iletmemi istedi. Bedri bey de tesadüfen teslim aldığı sırada atölyeme geldi, ona da bizzat teşekkür etti. Mehmet SALİHOĞLU

Nihat Sanatkar, 50 yıl önce çok basit aletlerle, gövdesini oyma ve yontma tekniği kullanarak yapmış olduğu kotra modelini yenilenmiş olarak teslim alırken.
Bedri Up, Nihat Sanatkar ile sohbet ederken…
Kayınbiraderler; Necmettin Salihoğlu (babam) ve Nihat Sanatkar koyu bir sohbet sırasında…

 

Atölyeme yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Reşadiye Köyünde kurduğu Sanatkar Çiftliğinde organik tarım ve hayvancılıkla tamamen doğaya dönen Sayın Nihat Sanatkar Rasih Beyi ve Bedri Beyi çiftliğine davet etti.

 

Manzara icin tiklayiniz...
Koltuktakiler soldan sağa: Nihat Sanatkar, eşi Gülay Hanım, oğlu Sefa, kızı Sema.
Ayaktakiler soldan sağa: damadı Bora, kızı Suna, yeğeni Mehmet Salihoğlu ve eşi Nevin, kızı Seda, damadı Ünal.