Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

 
GÜNCEL
Rasih Verdigil ve Meral Okcu'yu Ziyaret ettik.
Nihayet ziyaretimizi bugün (8 Şubat 2008) Sayın Cengiz Dumlupınar ile birlikte gerçekleştirebildik. Sağolsunlar; Çorlu'daki evlerinde bizi çok iyi karşıladılar.
Protokolde hafif yemekler, börekler, tatlılar, çeşitli yiyecek ve içecekler hazır bulunmuşlardı.:) Biz giderken protokolden eser kalmamıştı. Hemen hemen hepsini birlikte afiyetle yemiştik. Tekrar gösterdikleri misafirperverlik için çok teşekkür ediyoruz.
Soluğumuzu evlerindeki atölye olarak kullandıkları odada aldık. Çektiğimiz fotoğrafları aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.
Mehmet SalihogluMeral OKCURasih VERDiGiLCengiz DUMLUPINAR

 

Özenle donatılmış ve düzenlenmiş atölyelerinde yok yok. Maşallah bir çok modelcinin hayal ettiği bir ortamı sevgiyle de pekiştirmişler.
Aşağıdaki fotoğrafta sağ tarafta yer alan bölümde Meral Hanımefendi, Sol tarafta Rasih Bey model çalışmalarını sürdürmekteler.
Kendilerine sağlıklı, huzurlu, mutlu ve sevgi dolu yaşam dilerken gemi modelciliğine ciddi katkılarda bulunduklarından dolayı da teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.

Meral Hanım şu anda Planını Hüseyin Topçuoğlu'nun çizdiği ve yine Hüseyin Beyin ürettiği kit olan 1950'li yıllara ait Bodrum Guletinin modelini yapmakta. Tebrikler pek güzel oluyor...

 

 

Rasih Beyin çalıştığı model çok ilginç! Atatürk 7 Mayıs 1938 tarihinde Çubuk Baraj Gölü'nde incelemelerde bulunmuş ve bu tenezzüh teknesini kullanmış. 1937 yılında Haliç Tersanesi'nde inşa edilen tenezzüh teknesi Atatürk'ün vefatından sonra Bayındırlık Bakanlığı adına hizmet vermiş.
Geçen süre içerisinde yıpranan tekne, gölün kayıkhanesine çekilmiş, 2006 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Tersanesi'nde bakımı yapılmış ve 28 Ekim 2007 tarihinden itibaren Anıtkabir Müzesi'nde sergilenmeye başlanmıştır.
Müzeyi ziyaretleri sırasında aldıkları özel izinle Meral hanımın kızı teknenin fotoğraflarını çekmiş, Meral hanım ölçülerini almış ve de Rasih Bey elde ettikleri verilere göre planını çizmiş ve modelini yapıyor.
Ahşap üzeri fiber kaplama olan tekne 8,06 metre boyunda, 1,92 metre eninde ve 2200 kg ağırlığında.
Tekrar tebrik ediyor ve ilgiyle takip ediyorum Rasih Bey ve Meral Hanımı.

Rasih Bey bir yandan da Falcon serisi motoryatlardan başka birini daha yapmakta. Dikkatinizi çekerim! Cam akvaryumun sağa sola kaymasını önlemek için tablanın içine yine cam satıh yapıştırmış.
Bu fotoğraftan anlaşılacağı gibi Rasih Beyden izin alarak arge (aksesuar araştırma) çalışmaları yapıyorum.:) Yurtdışından getirdiği aksesuar numunelerinden bir kaçını; pirinç veya bronz dökümünü yaptırmak üzere emanet alıyorum.