Kendin Yap
PET KATAMARAN YAPIMI
Yazı ve Fotoğraflar: Mehmet Salihoğlu msalihoglu@gemimodelciligi.com 0212 5260381 - 0532 2457643
Çocukları çok ihmal etmişiz denizi ve gemileri sevdirme konusunda. Kendi çocukluk yıllarımı hatırladığımda plastik yelkenli tekneler ve mumla çalışan "vıt vıt" veya uluslararası dilde "Ponpon" ... gibi çeşitli oyuncaklar şimdilerde artık pek ortalarda görülmüyor.
Kendi oğlum bile arabalara düşkün, sebebi oldukça çok seçeneği oluşu herhalde. Bu sene (2006) okula başladı. Öğretmeni ile de görüştüm. Oğlum ve sınıf arkadaşlarına denizi ve gemileri sevdirmek için gönüllü çalışmalar yapabileceğimi beyan ettim. DAKSAR Eğitim koordinatörü olan Sayın Melih Sanalan hocamıza da konuyu açtım. Bitmiş Süt kutularından, pet şişelerinden en az bir sene kullanılabilecek basit tekneler yapılabileceğinden bahsetti ve internette bu konuyla ilgili bilgiler ve resimlerden söz etti.
Hemen aklıma ilk etapta iki küçük pet şişeden katamaran yapmak geldi. Çocuklar basit ve ucuz bir katamaran yapsın sonra da bunu ilk bulduğu havuzda yüzdürsün. Daha sonra kendisinin kullanabileceği atıklardan imal edeceği bir tekneye sıra gelsin.
Bu projem uygulandığında çocuklar:
1- Denizi ve gemileri farkedecekler.
2- Çöp olmuş pet şişeyi kullandırarak aslında çöp gibi gözüken ama ondan faydalanılabilecek bir çok şeyin farkına varacaklar.
3- Kontraplak, yuvarlak ağaç çıta, ip, mapa, kurtağzı, yelken, denge, ağırlık, rüzgar, yön gibi bir çok şeyi öğrenmeye başlayacaklar.
4- Plan okumayı öğrenirken, uygulama yaparak da el becerilerini geliştirme imkanı bulacaklar.
5- Yaptıkları bir işi test edip başarılı olunca kendilerine olan özgüvenleri artacak.
6- Daha küçük yaşlardan itibaren üretmenin zevkini tadacaklardır.
7- Bitmek tükenmek bilmeyen enerjilerini faydalı şeylerle uğraşmaya yönlendirerek ileriki yaşamlarında kendi işlerini görebilen becerikli bireyler olmaları sağlanmış olacaktır.
8- Okullarda grup psikolojisi çok etkili olduğundan daha iyisini yapmak, yarışmak ve varlığını ortaya koymak gibi kavramları yaşayacaklardır.
 

Devam edecek...

Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.