Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

GÜNCEL
Mehmet Gazali ÖZKASIM hocamızı kaybettik.
El Fatiha...
Ayrintili bilgi icin tiklayiniz.
Hocamız, üstadımız, değerli büyüğümüz Sayın MEHMET GAZALİ ÖZKASIM vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. Ailesine sabırlar dilerim. Hepimizin başı sağolsun. Rahmetlinin cenazesi, 25 Mart 2009 Çarşamba günü Levent camii'nde, öğle namazını müteakip kılınan namazdan sonra Üsküdar Karacaahmet mezarlığına defin edildi.
İnsanlara karşı ilgili ve merhametli, muzip, espirili olan değerli büyüğümüzü biz modelcilere bıraktığı en son eseri olan "Ahşap Türk Tekneleri ve Gemi Modelciliği" isimli kitabı ile hep hatırlayacağız.
Kendi ağzından Özgeçmişi
1926 yılında Arhavi'de doğdum. 1,5 yaşında ailemle Üsküdar'a gelip yerleştik. Çocukluğumun geçtiği eski Üsküdar'ı hiç unutamam.
1941 yılında Haydarpaşa Lisesi 2. sınıfından ayrıldım. Askerliğimden sonra, Eminönü Unkapanı semtinde kereste ticareti yapmaya başladım. Sebebi ise, Karadeniz kökenli olmam, ağacı, denizi ve tekneleri seviyor olmamdır.
Çocukluğumda idealim, ağaçları yontmak, tekne modelleri yapmak ve birgün kendi sandalımı yapıp balık tutmaktı.
Kereste ticareti yaptığım sıralarda mesleğim icabı bütün Ayvansaray tekne ustaları ile tanışma fırsatı buldum. Onlar, benim sadece müşterim değil, bir sevdayı paylaştığımız dostlarım olmuşlardı. Onlardan tüm ahşap tekneler hakkında pek çok değerli bilgi edindim.
Yıllar sonra kereste ticaretini bırakıp inşaatçılık yapmaya başladım. Zor, meşakkatli ve mesuliyetli bir işti. Evime yorgun döndüğümde, model yapmak en büyük zevkim ve istirahatim olmuştu.
1992 yılında Beylerbeyi Astsubay okulunda ve 1993 - 1995 yılları arasında İ.T.Ü. Gemi İnşaat Fakültesinde Gemi Modelciliği dersleri verdim.
1978 yılında Galatasaray Yapı Kredi Bankası galerisinde düzenlenen Gemi Modelleri sergisinde 3 birincilik, 1980 yılında yine aynı galeride 1 ikincilik ödülü, 1995 yılı Romanya Köstence kentinde yapılan Naviga Avrupa Gemi Model Şampiyonası'nda, Tersane Modeli ile altın madalya, Alamana Modeli ile bronz madalya kazandım.
Halen İstanbul, Ankara, Tel Aviv ve Ürdün'de özel kolleksiyonlarda gemi modellerim bulunmaktadır. 1978 - 1996 yılları arasında, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Düsseldorf ve Köstence'de modellerim sergilendi.
Saygılarımla,
Mehmet G. ÖZKASIM
 
"Sayın Mehmet ÖZKASIM ile dostluğumuz, 1994 yılında, Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nde başladı. Kişiliği ve mizah anlayışı dostluğumuzu pekiştirdi. Kuşak farkı olmasına rağmen onun anlattıklarını, duygularını kolayca anlayabiliyor, her anlattığından bir ders çıkarmaya çalışıyordum. Ortak yanlarımız da Karadeniz kökenli Üsküdar' lı oluşumuz, gemi ve denizi sevmemiz, yaşadıklarımızda mizahın mutlaka yer alması…
Maket yapımı ve malzemeler hakkında bana çok yardımcı oldu ve hala olmaktadır. Özel olarak elde yaptığı minik işkenceleri ve bir çok aleti ilk kez onun o zamanlar Merter'de bulunan atölyesinde gördüm. İşçiliği birinci sınıftır. (kendi tabiriyle "Premiere Classe") Onun eserlerini görünce küçük dilimi yuttum, hayran Kaldım.
Ahşap Türk Tekneleri hakkındaki geniş bilgiye sahip, şahane ağaç işçiliğine vakıf, üstelik araştırmacı ve çalışkan bir mizaca sahip bir insanın tecrübelerini kitap olarak görmek istediğimi kendilerine defalarca dile getirmiştim. Böyle insanlar kolay yetişmiyor. Aynı zamanda bir Web sayfasının olması gerektiğini, Türkiye'deki hatta dünyadaki modelcilerin kendilerini tanıması gerektiğini ifade etmiştim. Kendisi ileri görüşlü bir insan olduğu için kabul ettiği web sayfası önerimi hayata geçirince http://abone.tnn.net/mehmetozkasim.htm adresindeki sayfa büyük ilgi odağı oldu.
Çizdiği yerli planlar ile de hem derneğe hem de modelciliğe büyük katkıda bulunan Sayın ÖZKASIM, Web sayfasıyla da modelcilere ilham kaynağı olmuştur. Ücretsiz yayınladığı planlarla da modelciliğin gelişmesine destek olmuştur.
Gemi Modelcileri Organizasyonu fikrini desteklemiş ve bizlere rehber olma nezaketini göstermiştir. Ardı ardına geçirdiği kalp ameliyatlarından sonra onu yaşama bağlayan önemli şey yine "Gemi Modelciliği" ve torunu olmuştur.

Nihayet Ahþap Türk Tekneleri hakkında araştırmaları, çizdiği planlar, yaptığı modellerin fotoğrafları, röportajlarını, konuyla ilgili bilgilerini, anılarını da içeren bu kıymetli kitap; modelcilere, gemi ve deniz severlere, meraklılara büyük katkı yapacağından Sayın Mehmet ÖZKASIM hocamıza minnettarız. Kitabın ortaya çıkmasında tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi saygılarımı sunuyorum." Mehmet SALİHOĞLU

Kurucularından da olduğu Gemi Modelcileri Organizasyonu'nun sergisinde çok mutlu olan hocamızın yanındakiler: soldan sağa çok değer verdiği ve sevdiği bacanağı, oğlu Cenk Özkasım'ın çocuğu olan biricik torunu, kızı ve baldızı.
 
Rahmetli Mehmet Gazali Özkasım' ın ileri yaşına rağmen her fırsatta uğradığı ve destleklediği bu kapı, tüm ailesine hep açık olacaktır. Atölyemde onun izlerini hissedecek, bulacak ve göreceksiniz.
"Salihoğlu, nasılsın? ne yapıyorsun?" diyerek başladığı ve gemi modelciliği ile ilgili devam ettiği, ardından büyük bir mütevazılıkla sorduğu "bir emrin var mı?" diyerek bitirdiği sohbetleri hep kulağımda çınlayacak.
Beni her zaman destekleyen hocama hayatım boyunca minnettar kalacağım.
Mekanın cennet olsun...