Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

MİNİ İŞKENCE
 
Mini İşkence (Siyah Oksit kaplamalı) 10 adet alana ahşap kutu içinde gönderilmektedir.
Çene kalınlığı: 4x4 mm, Çene açıklıklığı içten içe 27 mm.
Modelciler için seri ürettirdiğim mini işkencelerin uçları özel kalıp yapılıp preste basıldı. İşkence kolu tek parçan bükülerek ve metrik vidalı hale getirildikten sonra ucu özel olarak tornada yapıldı ve perçinlendi. Siyah oksit kaplamalı mini işkence sparişi için
Gemi modelcisinin adeta üçüncü eli gibi kullanabileceği mini işkencelerle tanışmam rahmetli Mehmet Özkasım hocamın o zamanlar Merter'de bulunan hobi atölyesinde gerçekleşmişti. Rahmetli, 4x4 mm ispanyolet demirinden kesip boy boy ihtiyacına göre yapmış ve en küçüklerinden birini bana hediye edip nasıl yapılacağını öğretmişti. Ayrıca malzemelerin temininde de bana eşlik etmişti.
Karar verilen büyüklüğe göre önce boy kesilir, sonra iki ucu büyük örste balyoz ile vura vura 1 cm içeriye kadar ezilir. Bu iş çok gürültü çıkardığı için elimdeki demirlerin iki ucunu ezme işi için Ümraniye Oto sanayi sitesine oksijen kaynağı için gittiğim bir atölyede "burada yapabilirsin" diye önce izin verdiler sonra onların da haklı olarak başı ağrıyınca "bugün bayağı yoruldun" denilerek nazikçe uğurlandım. Kendimi kaptırınca dünyadan kopmuştum.
Demirin ezilen bir ucuna metrik kılavuz ile vida yolu açıldıktan sonra orta boy mengenede sıkıştırılıp çekiçle kademe kademe vurularak bükülme işlemi yapılır. Piyasadaki hazır metrik vidanın başına oksijen kaynağı ile pul monte edilip sap yapıldıktan sonra da vida ortasından kartonla sarılıp mengeneye dikine sıkıştırılır, ucu 4 mm kadar küçük düz metal eğe ile inceltilir.
Daha küçük çaplı kalınca uygun delikli pul ağaca matkapla açılan havşa üzerine yerleştirilir, küçük kaportacı çekiçinin mercimek başı ile ezilerek. işkecenin hareketli vidasının başı elde edilmiş olur. Havşalı pul mengeneye dik sıkıştırılmış olan vidanın inceltilmiş ucuna derin tarafı sokulduktan sonra hafif darbelerle mercimek başlı çekiç ile vurup daire çizerek havşalanmış pulun geri çıkması önlenmiş olur. Eh fiyakalı işkence olsun isterseniz sülyen boyaya ezilmiş uçları hariç batırabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra kullanmaya hazırdır artık.
 
Büyük veya orta boy mengenesi olmayanlar sert bir zeminde vida yolunu çekiç ile ezerek gevşekliği önleyebilirler.
Mini işkence kullanımı ve ömrünün uzatılması
Tüm işkencelerde dikkat edilmesi gerekli en önemli husus; sıkıştırırken çok fazla abanmamak, sıkma, boşluğu almak şeklinde olmalıdır. Böylece işkencenizin zarar görmesini önlemiş olursunuz.
İşkencenin üst ucuyla sıkıştırma kolunun havşalı ucu arasına karton, mukavva parçası veya ince tahta parçaları koyarsanız sıkıştırdığınız materyalde iz yapmasını önlemiş olursunuz.
Mini işkencenizin kolu zamanla gevşeyebilir. Bunu düzelmenin ilk basit yolu büyük veya orta boy mengenede vida yolunu sıkmaktır.
İkinci yol; işkence kolunun havşalı ucu vida ucundan kesip çıkartınız.
Geçici olarak kolu sonuna kadar hafifçe sıkarak nereden kısaltma yapacağınıza karar verip kolu uçtan tekrar kesiniz.4-5 mm keserseniz bu işlemi bir kez daha tekrarlama şansınız olur.
Kalın kağıt veya karton ile vida yolunu ortadan sarıp mengeneye sıkıştırınız.
Düz metal eğesi ile kolun ucunu inceltiniz. İnceltme havşalı kol ucunun sıkı sıkı girmesine kadar devam etmelidir.
Sonra ucu küt zımba yardımı ile kademeli çekiç darbeleri sonucu havşalı pul perçinlenir.

Saç firketesi de hafif işlerde kullanılabilir. Puntelleri ve benzeri işleri lehimlerken, ince çıtaları yapıştırırken v.s.

Edinmek istersiniz bakınız: Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi