Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Tasarımlar - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - E-mail

Marmaris, İçmeler ve Edremit, Altınoluk Seyahatimiz
1. Seyahatimiz (9 Temmuz 2011 - 12 Temmuz 2011): Yalova-Bursa-Manisa-İzmir-Aydın-Çine-Muğla-Marmaris, içmeler- Datça. İçmelerde 5 yıldızlı Hotel Aqua'da 3 gece kaldık, bu arada bir gün de Datça' ya gidip içmeler'e geri döndük.
2. Seyahatimiz (12 Temmuz 2011 - 16 Temmuz 2011): Marmaris-Muğla-Aydın-İzmir-Aliağa-Ayvalık-Edremit-Altınoluk. Altınoluk'ta denize yakın bir daireyi beş günlüğüne kiraladık. Bu arada Akçay'ın yukarısındaki Kızılkeçili köyünü ve Hasanboğuldu'yu bir kez daha ziyaret ettik.
Dönüş yolumuz (16 Temmuz 2011): Altınoluk-Çanakkale-Eceabat-Keşan-Tekirdağ-Silivri-İstanbul.
Konakladığımız otel hakikaten 5 yıldızı hak ediyor, yöneticilerine ve personeline teşekkür ederiz. Bu arada Datça'da bizden önce tatil yapmakta olan eşimin arkadaşı Ayşe Hanım ve eşi Ahmet Beyi Datça'ya 10 km kala kiraladıkları yazlık villa'da ziyaret ettik.
Yalnız belirtmek zorundayım Datça'ya kara yoluyla gitmek neredeyse 2 saatten fazla sürdü. Aşırı ve yakın virajlı yollar bazen çok daralmakta. 10 km'si 100 km gibi.
Büyük çocukları Deniz'den sonra minik kızları "Irmak" onlara katılmış durumda. Kucağıma aldığımda vantuz gibi maşallah, göbeğimi de sevdi. Hep beraber Datça'nın merkezine de gittik, dolaştık. Yatların yanaştığı iskelede müthiş yatlar, tekneler de vardı, sahipleri tekneleri üzerinde dinleniyorlardı, rahatsız etmemek için fotoğraf çekmedim.
Marmaris  icmeler....

Ümit Güneş benim modelci müşterilerimden, meğerse kaldığımız Hotel Aqua'nın Güvenlik şefliğini yapıyormuş, tesadüf işte.

Birlikte atölyesinin de olduğu evine gittik ve incelemelerimden sonra çok meraklı bir modelci olduğu ortaya çıktı.

İlk yaptıkları plansız modeller, sonrakiler planlı çalışmalar.

2. seyahatimizi Marmaris'de planladık. 3 sebebimiz vardı; 5 yıldızlı otelde 3 günden sonra başlayan monotonluk bizi sıktı.
Babam Edremit, kızılkeçili köyündeki 1 dönüme yakın anneme ait bahçeli evde bizim ziyaretimizi bekliyordu.
Son olarak da eşimin yine başka arkadaşlarından olan Yıldız Hanım, eşi Yahya Bey, anneleri, Yıldız hanımın kız kardeşi Yeliz Hanım ve eşi Erdal Bey, Yahya Beyin kızkardeşi Hediye Altınoluk'ta idiler. Bizim için onlara ve denize yakın bir daire tutmalarını rica ettik. Sağolsunlar ayarladılar, bir günlük 5 yıldızlı otel fiyatana 5 gün daha kalma imkanı bulduk. İstediğimiz zaman uyandık, istediğimiz zaman kahvaltımızı yaptık, daha özgür olduk.
Deniz çok güzeldi, temiz ve ılık.
Köy epeyce gelişmiş, yollar özel yapılmış, ben adres tarifi isteyince babam "ben sizi caminin önünde karşılarım" demişti. İleri yaşına rağmen ünlü makam aracı bisikletiyle bizim önümüze geçti ve eskortluk yaptı.
Babamın hobisi inşaat ve bahçe işleri… Elinden geldiği kadar fakirhaneyi tek başına inşa etmeye çalışıyor. Bahçeyi tanıyamadım, bayağı ağaç dikmiş, çoğu meyve vermiş, veriyor. Allah razı olsun.
Bizleri kalabalık görünce epeyce sevindi, iki araba ziyaretçi onu memnun etti. Birinci arabada bizler, ikinci arabada Yahya ve Yıldız çifti, iki çocukları ve Yıldız hanımın annesi Nezihe Hanım da vardı.
Babamın biir çok tavuk ve horozu vardı, şimdi bir tavuk ve bir horoz kalmış. Ayrıca aldığı yeni civcivler çocukların ve bizlerin ilgisini çekti. Ömer biraz uzaktan severken bebek Ayşe civcivi hemen eliyle kaptı. Civciv canını zor kurtardı.
 
Babayı bir gün de Altınoluk'a davet ettik, denize girmesini sağladık.
 
Fazla kilomu vermek için babamın yanında biraz daha durmak, ona yardım etmek, güzel köy yolunda yürüyüşler yapmak, bisiklete binmek istiyorum. Hatta yine denize girmek de mümkün olabilir. Bunlar için hevesimi Ramazan sonu, Eylül'ün iki haftasına saklıyorum, tabi İstanbul'dan firar edebilirsem.

 

Tekirdağ'a gelmeden önce otomobilimiz birden titremeye başladı. Bir benzin istasyonuna sığınarak, problemi tespit ettim, sol arka lastik yüzeyden aşırı balon yapmış, teller dışarı çıkmış, çok şükür başımıza iş açmadan stepne ile yeniledik. Oğlum Beren krikoyu yükseltti ve birlikte lastiği değiştirip yolumuza devam ettik. Dönüş yolunda Yahya ve Yıldız çifti ile beraberdik, onlar önden gidiyorlardı, beklemesinler diye haber verdik ama küçük çocukları olduğu halde sağolsunlar bizi bir alışveriş merkezinde beklediler. Hatta geri gelmek istediler ama gerek olmadığını söyledik. Bu arada hatırlatalım lastik değiştirmek için arabanın kitapçığından faydalanılabilir. Bu benim ikinci tecrübem olmuştu.
İstanbul hudutlarına girdiğimizde yoğun trafik bizleri bekliyordu. Çok şükür kazasız belasız evimize geri dönebildik…