Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

Ahşap Makara Yapımı…Yazı ve Fotoğraflar: Mehmet Salihoğlu
Yukarıda soldaki fotoğraftaki gibi bir basit zımpara takozu üstünde 4 tarafı frezeli makara çıtasını kalem gibi tutarak, elinizi önden geriye hareket ettirerek iki köşeyi tesviye ediniz. Sonra 4 ya da 5 mm uzunluğunda sağdaki fotoğraftaki gibi çıtayı mengeneye sıkıştırarak kesiniz.
Ortadaki fotoğraftaki gibi de kesim işleminden sonra diğer uçların köşelerini tesviye ediniz. Tekli makara yapmak istiyorsak 4 tarafı frezeli makara çıtasının dar tarafının uçlarını, çiftli makara yapacak isek geniş tarafının uçlarını tesviye etmeliyiz. Makara gövdelerini ceviz renkli ahşap koruyucuya batırarak hem renklenmesini hem de ahşabın korunmasını sağlarız.
Tekli ve dilli makara yapımı
0.60 mm kalınlığındaki pirinç telin ucunu mengeneye sıkıştırınız. Yarım parmak sonra cam çivisini bir elinizle tutup diğer elinizle de pirinç teli bir tur sarınız ve teli geriniz.

Daha önce hazırladığınız 4 veya 5 mm uzunluğundaki kenarları tesviye edilmiş 4 tarafı frezeli ahşap makara gövdesini mini kargaburun ile tutup pirinç teli gövdenin frezeli orta kısımlarına sarınız.

Pirinç telin bir ucunu mengeneden çıkartmadan diğer ucuyla ahşap gövdenin altındaki diğer ucuna en az 1.5 tur dolayınız.

Dolanan pirinç teli (uzun kısım) yankeski ile dibinden kesiniz.
Mini pense ile makaranın her iki ucundaki tel bağını döndürerek teli sıkıştırınız. Halka yapacak kadar pay bırakarak teli kesiniz. Yuvarlak ağızlı mini kargaburun ile teli yuvarlatınız. Burada dikkat edilecek bir diğer husus da dil hangi yönde ise kanca tersi yönde olacak.
Son olarak da kanca tarafına yakın olacak şekilde 1 mm çapındaki matkap ile 4 tarafı frezeli makara çıtasının dar tarafını delinecek. Delik açma işlemi tek taraftan değil çift taraftan olursa yamukluk önlenir. Donanım yapılırken makara dili genellikle aşağıya gelecek şekilde olmalıdır.
Dilsiz makara yapmak isterseniz cam çivisini kullanmadan direk ahşap gövdeye sarıp kanca yaparsınız.
Çift delikli dilli ya da dilsiz makara yapmak isterseniz 4 tarafı frezeli makara çıtasının geniş tarafını çift delmelisiniz. Yine iki yüzden ayrı ayrı delmenizi tavsiye edeceğim ki delikler düzgün olsun. Delikler kancaya yakın olmalıdır.
 
 
İple makara bağlantısı
 
Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere ipin "A" ucu üstte olacak şekilde "B" ucuna doğru gider. Çıtayı daha kolay anlaşılsın diye kullandım. Bağlarken "B" den "A" ya gideceğiz. Sonra "A" ucu dairenin altından iki defa geçecek.
 
 
  Kısa olan "A" ucundan çekerek düğüm haline gelmesini sağladımız ipi uzun olan "B" ucundan çektiğimizde makara sıkıca bağlanmış olacaktır. Daha sonra iplik makası ile artan kısmı kesiniz. Matkapla düğüme yakın yerden (ortası ile düğüm arası) deliniz.
  Teknenin donanımını yaparken dışarıda yeteri kadar uzunlukta bağlayacağınız makarayı sonradan ilgili yere artık monte edebilirsiniz. Yine bu tür makaranın teklisi ve çiftlisi ihtiyaca göre de üçlüsü yapılabilir.
  4 tarafı frezeli makara çıtası sparişi için www.gemimodelciligi.com/salihoglu.htm adresinden ulaşabilirsiniz.