Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

1/10 Ölçekli Lüks Lambası (Optimus) Sap hariç yükseklik 4 cm.
Lüks lambalarının en meşhuru Optimus markalı olduğu için arızasını tespit edemediğim ve çalıştıramadığım ama görünümü tam olan bir tane edindim.

Ürettiğim 1/10 ölçekli Olta/Yalı sandalı malzeme seti aksesuarlarından biri olarak seri ürettirebilmek amacıyla orijinal Optimus lambasını makine mühendisi olan kardeşlerimden birine verdim ve çizdirdim. Sonra 1/10 ölçeğe küçülttük.

Nihayet devamlı çalıştığım sanatkar ustama çizimi verdim. Ürettiği örnekler üzerinde oldukça yoğun çalıştık. Neticede fotoğrafını gördüğünüz pirinç üstü nikel kaplama ürünü elde ettik.

Demonte olarak verdiğim bütün malzemelere ilaveten montaj kılavuzunu da içeren paketler halinde modelcilerin hizmetine sundum.

Diorama yapımında kullanalabileceği gibi tek başına da özel bir ürün oldu.

2 ana parçadan oluşan pirinç üzerine nikel kaplama gövde, depo kapağı, tulumbası, anahtarı, gömleği, iç mekanizması, camı, sapı, pirinç tel askılığı, 2 adet askılık mapası dahil demonte lüks'ü satın almak isterseniz atölyemin sayfasındaki Diorama Aksesuarlari başlıklı listeden ulaşabilirsiniz.

LÜKS LAMBASI (Pressure Lantern)
Gece Lüfer Avında...
"İstanbul boğazında, gecenin karanlığında dizilmiş lüfer yakalayan balıkçı sandallarının lüks ışıkları çok güzel bir görüntü oluştur. Bu yöntemle gündüz de sandaldan avlanmak mümkünse de doğrusu gece ışıkla avlanmaktır. Neden ışık?
Gece lüfer yemlisinde ışık kullanmanın birinci amacı ışığın yakamozu kesmesidir. Genelde yanlış bir inançla karanlıkta olta ipinin görünmeyeceği sanılır ama gerçek tam tersidir, karanlıkta yakamaz alan olta ipi pırıl pırıl parlak görüntü verir. Eskiler lüks lambaları yokken gece yemlisine mehtaplı gecelerde çıkarlarmış, Işık suya inen olta ipinin yakamoz yaparak parlamasını keser görülmemesine yardımcı olur. Ayrıca balıklar da kelebekler gibi ışığa bir ilgi duyarak ışığa yaklaşır sanılmaktadır; buna yem balıklar da dahil olacağından lüfer de onlarla birlikte yaklaşır.
Ayrıca ışık sandalın içindeki amatörün rahat çalışmasına da yardımcı olur. Bu amaçla ışığın göz hizasından altta olması gece karanlığında gözlerinizin alınmamasına yardımcı olacaktır. Eskiden pompalı gaz lambaları kullanılırken artık günümüzde küçük LPG tüpleri hem parlak kuvvetli ışığı, hem uzun süre dayanımı, hem de kullanma kolaylığı ile pompalı gaz lambalarınnın yerini almıştır.
Lüks lambası sandala denize doğru eğimli olacak, ışığın asıldığı taraftan suya gölge düşürmeyecek şekilde monte edilmelidir. Ahşap teknelerde teknenin postaları arasına sıkıştırılıp denize doğru uzatılan bir tahta bu işi görür; ama fiberlerde bu postalar olmadığından amatör uygun bir yolunu bulmak zorundadır. Genelde en uygun yer olarak ıskarmozlar veya ıskarmoz delikleri kullanılmaktadır. Bu avlanma gece yapılacağından tedbirli olmakta yarar vardır. Balığa çıkarken lüks kullanıyorsanız bir kaç adet yedek gömlek, başka ışık kaynağı kullanıyorsanız ona ait yedekleri bulundurmak gerekir." http://www.bilgehansarp.net/fishing/lufer.htm
Aydınlatma amacıyla…
"Gece bastırmadan aydınlama işini halletmek gerekirdi. Normal olarak gaz lambası yakardık. Büyük gaz lambasının yanı sıra az gaz harcayan bir 'idare lambası' vardı. Sonra 'lüküs' lambası çıktı piyasaya. Geçenlerde bir müzede gördüm eski sevgili 'lüküs' lambasını. Gelinlik kız gibi duruyordu. Lüküs çok iyiydi, neredeyse elektrik ampulü kadar parlak ışık verirdi. 'Lüks hayatın' simgesi gibi bir şeydi. Yalnız arada bir gaz hanesine hava pompalamak gerekirdi. Ve ikide bir gömleği yanar, bizi karanlıkta bırakırdı."
Türker Alkan (Radikal)
Gaz Lambası ve Makine
"Çocukluğumda makine denilince üç şey gelirdi akla: Kamyon, Sınger dikiş makinesi (öbür markalar bilinmezdi) ve gaz lambasının fitilini döndüren dişli. Kamyon ve dikiş makinesine herkes sahip olamazdı ama lambasız ev ve makinesi tamire gitmemiş ev de olmazdı. Bir çok şehir ve kasabalarda elektrik gündüz saat 13'de bir saat kadar haberler için olan müstesna. (o zaman adı Ajans'dı) akşam ezanı ile verilir, gece yarısı söner, sık sık da kesilirdi. Bir çok evde elektrik zaten yoktu. Köylerde mi? Beni güldürmeyin. Bir dönem unutulan ama 1975'lerde ve sonrasındaki elektrik kesintilerinde yeniden birlikte olduğumuz, vefakâr dost; karanlık gecelerin kurtarıcısı Gaz Lambaları'mızdı.
Üzerindeki cam baca çıkarılır, fitili biraz yükseltilir, bir kibrit; sarı, ucu isli uzun alev şişe takılınca kendini toparlar, netleşir. Lamba şişeleri islendiğinden, her sabah ilk iş, içine sokulan nemli bez, bir değnek yardımı ile çevrilerek öttüre, öttüre silinip temizlenirdi. Küçük boylarına idare lambası denilir. Çok az bir sarfiyat ile sabaha kadar, söndürmeden yakılırlar... Büyükleri ise çift fitilli ve süslü olurlar. Şişesinin üzerine takılan renkli camdan karpuzları ile, her evin değişmez süsüdür. Ve ancak misafire yakılırlardı. Lambalar rüzgarda söner. Bu yüzden dışarıda gemici feneri kullanılır. Üstüne kıvrılabilen sapından tutarsınız, yürürken eliniz sallandıkça , yere vuran ışık huzmesi bir ileri bir geri hareket eder. Ayaklarınızın koyu siyah gölgesi yan tarafınızda birbirinin üzerine çakışır, makas yaparlar...
Lamba ve gemici feneri hâlâ var ve kullanılıyor da ama Lüks Lambası yok oldu. Pompalı lüks lambası; Butan gazın gelişi ile beraber. En popüler markası Optimus' du. Bir çay bardağı kadar tüpünün uzun, ince kanülünü özel deliğinden sokup küçük yanma kabına bir tatlı kaşığı kadar renkli ispirto döktüğümüz, tutuşturarak amyant gömlek fitilini ısıttığımız sonra haznesindeki küçük pompaya defalarca basarak pulvalize ettiğimiz gaz yağının yanışı ile parlak ışık veren cihaz... Haznedeki basınç azalınca matlaşan ışığı takviye için sık sık pompalamak gerekirdi.
Tavana asılanları bir yana büyük mekânlar için, ayaklı, direkli modelleri de vardı. Ve tabii her bakkal dükkânında da gaz yağı satışı. Yarıdan kesilmiş, üstü açık bir varilin içinden; boş şişesini getirenlere, çeyrek, yarım, bir litrelik ölçeklerle doldurularak satışa sunulan... " Yavuz Bubik

Lüks Bıldırcın avında…

Akşam vakti ağ gererek lüksü yakıp bıldırcın avlamak çoğu avcılara göre etik değil. Ama bu bir gerçek.

Kullanım Kılavuzu: 1 2 3
Daha fazla bilgi ve belge için arama motorlarından arama yaparken; Türkçe sayfalar, grafikler, fotoğraflar için "Lüks Lambası"," luks lambasi", "Lüküs Lambası", "lukus lambasi", yabancı sayfalar, grafikler, fotoğraflar için "Pressure Lantern" yazmalısınız.