G e m i ..M o d e l c i l e r i - Kudret ALTINKESER
Röportaj ve fotoğraf: Mehmet Salihoğlu
Adı, Soyadı: Kudret ALTINKESER
Doğum tarihi, yeri: 1966 İSTANBUL
Medeni Hali: Evli, 1 çocuk babası.
Tahsili: Lise mezunu
İşi: Gemi Modelciliği
TERSANE MODEL & MAKET
(Gemi Modelleri, Aksesuarları ve Planlar)
İnönü cad. No.73/B Taksim 80090 İSTANBUL
Tel: 0212 2450087 - Faks: 0212 2450087
Cep: 0532 4423562
e-mail:kudretaltinkeser@superonline.com

 

Sayın Kudret ALTINKESER ile o Boğaziçi Model Evi'nde çalışırken tanışmıştım. Sohbeti hoş, paylaşmayı seven, sıcakkanlı, en önemlisi hemen her konuda genellikle açık ve net konuşan arkadaşlarımdan birisi olan Kudret konusunda oldukça tecrübe kazanmış ve aynı zamanda hobisi işi olmuş.

Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin üyesi olup (Şu an Yedek Yönetim Kurulu Üyesi), dernek organizasyonlarında önemli görevler almış ve almakta, görevlerini başarıyla da yerine getirmektedir. M.Salihoglu

"Modelcilik hayatına 1984 yılında o zamanlar Türkiye'deki tek ahşap gemi modeli imalatçısının yanında çırak olarak başladım.(BOĞAZİÇİ MODEL EVİ)

1990 yılında bu firmaya ortak oldum. (BOĞAZİÇİ MODELCİLİK VE MAKETÇİLİK LTD ŞTİ)

1997 yılında bu ortaklığı sona erdirdim. 1998 yılında önceki ortaklarımdan biri ile başka bir firma kurdum. (ROTA MODEL HOBBY)

2002 yılında bu ortaklığı bitirdim ve firma ticari faaliyetine son verdi. 2002 yılında yeni bir firma kurdum (TERSANE MODEL & MAKET ) "

HEDEFİM: Geleneksel Türk teknelerinin ahşap kitlerini üretmek.
İMALATIM: Şu anda Ayvansaray Olta Sandalı, Sürmene Takası, Yunus kitlerim hazır.
İMALAT PROGRAMI: İzmir Kayığı, Çektirme, Alamana Kayığı, Şirket-i Hayriye vapuru 68 baca numaralı Güzelhisar, Balıkçı Motoru, Çırnık, Piyade kayığı, Saltanat Kayığı, Bandırma vapuru, İstanbul kütüğü, Bumbarta, Gulet, Pereme, Yenikapı / Liman 2 römorkörü.

İMALAT YÖNTEMLERİ VE KİTLER: İmalatımızda Lazer ile kesim yöntemi kullanılmaktadır. Kontraplak kesimleri hassas olarak yapılıyor. Planlar vektörsel ortamda çizilmektedir. Normalden yaklaşık 1200 /2500 kat daha büyük olarak çiziliyor ve daha sonra model ölçeğine iniyor. Böylece hata riski minimum düzeyde oluyor.

Ahşap çıtalar da genelde ithal ağaç kullanıyoruz. Zira bu ağaçlar her türlü fırınlama işlemine tutuluyorlar. Bunun yanı sıra yerli bir takım ağaçlar da kullanıyoruz.

Döküm aksesuarlar WHITE METAL olarak son derece hassas olarak imal ediyoruz. Kitlerimizin içine yaklaşık 30 sayfalık yapım kitabı koyuyoruz. Bu kitap adım adım çizim ve yazı ile modelin yapımını anlatıyor.1 yada 2 sayfada ana plan mevcut. Bütün bu malzemeyi ahşap bir kutu içinde sunuyoruz.
Yeni bir ürünü ortaya çıkarmadan yaklaşık 5 ile 10 adet arası bitmiş model yaparak hata denetlemesi ve modelcilerin muhtemel karşılaşacağı sorunları daha imalat aşamasında iken çözmeye çalışıyoruz. Şu anda kitlerimizin kalitesi COREL'e yakındır.