Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Tasarımlar - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - E-mail

No
İplik Çeşitleri
Kalınlık - Ölçü
Cinsi
Adet
Fiyatı
Stok Adedi
1
Makara Keten İplik (Barbours) - Açık krem
52 gr - 190 metre -Ø 0.40 mm
Keten
1
9 $
40
2
Makara Polycord iplik (Hoogen-15) - Kahve
63.4 gr - 160 metre- Ø 0.50 mm
Polycord
1
3 $
84
3
Makara Polycord iplik (Hoogen) - Krem
600 gr - 550 Metre - Ø 1 mm
Polycord
1
9 $
145
4
Boyanabilir Ham Keten iplik (Masurada)
Ortalama 160 metre - Ø 0.40 mm
Keten
1
2.8 $
70
5
keten iplik (Hoogen)-Haki (8 gr)
20 Metre - Ø 0.60 mm
Keten
1
0.7 $
2000
6
3'lü keten iplik seti (Hoogen) - Lacivert (7.5 gr) /Haki (8 gr) / Krem (6 gr)
20 Metre - Ø 0.60 mm
Keten
1 SET
2.1 $
390

200 yılı aşkın süredir, keten dikiş ipliği Barbour tarafından üretilmektedir. Coats Barbour's Linen dikiş ipliğinde sadece yüksek kaliteli keten kullanılır. Lotlar karıştırılarak homojen ve düzgün yapı sağlanır. Ketenin en büyük özelliklerinden bir tanesi düşük esneklik değerlerine sahip olması ve böylece kilit dikişte sıkı düğümler sağlamasıdır. Bu özelliği sayesinde kenar bant ve diğer taban dikişleri için uygundur. Düşük esneklik değerleri, Coats Barbour's Linen dikiş ipliğini, esneme istenmeyen son ürünlerde kullanım için ideal kılar. Keten dikiş ipliğiyle yapılan dikişin doğallığı görünümün estetiğini arttırır.
Temel Kullanım Alanları: Gemi modelciliği - Otomotiv - Bavul ve seyahat eşyaları - Yatak ve yatak üretimi - Kitap ciltleme - Kablo bağlama - Bez çadırlar - Halılar - Sigara bandı - Spor topları - Kriket sopaları - Kablo sanayii - Misinalar - Mobilya döşemesi - Binicilik - Danteller - Tıbbi malzemeler - Cila bezleri- Saraçlık - Outdoor malzemeleri ve spor ekipmanları - Dokumacılık - Peruklar - Deri saat kayışı dikimi.
Özellikler ve Faydalar: Ketenin elastikiyeti hemen hemen sıfırdır, hiç uzamaz, kolayca boyanır. Keten iyi bir düğüm oluşturur, yüksek mukavemetlidir ve ıslanınca mukavemet artar (10-15 %) UV ışınlarına ve yüksek rutubet emilimine karşı iyi derecede haslık değerlerine sahiptir. Geleneksel ve otantik ürünlere uygun, estetik dikiş görünümü elde edilmesini sağlayan doğal bir üründür. Barbour’s Linen dikiş ipliği, diğer doğal maddeler ile aynı hızda eskiyecektir. Keten ipliği doğada çözünür, bu nedenle çevre dostu bir uygulamadır. Erimeyen ve suda şişen doğal bir elyaftır Düşük kopma uzaması, yaklaşık 2.5% Islak mukavemet yaklaşık %5 oranında daha yüksektir. Saten yüzeyli keten dikiş ipliği, deri dikişlerinde mükemmel bir görüntü yaratır. Sentetik muadilleri ile kıyaslandığında, düğümler daha iyi tutunur."

 

Video icin TIKLAYINIZ.

İplikle ilk bilinçli tanışmam ortaokul yıllarımda özellikle yaz tatillerinde kendi tezgahlarında dokumacılık yapan babama yardım ederken başlamıştı. O yıllardan hafızamda kalmış anılarımı paylaşmak isterim. Babam ile Üsküdar'dan erkenden vapura binerek Eminönü'ne geçip, Mahmutpaşa'ya doğru yol alırken yoldaki seyyar börekçiden kürt böreği alınır, Ekberiye handaki atölyemize varınca çay söylenir, birlikte kahvaltı yapardık. Babam biri yarı otomatik diğeri otomatik olan dokuma tezgahlarıyla çalışıp kumaş dokurken ben ona mekiklere taktığı masuraları asma kattaki masura sarma makinası ile sarım yapardım. Boş bir peynir tenekesine çabucak doldurduğum dolu masuraları babama ulaştırır o da kullanıp boşları tekrar bana verirdi. Öğle vakti olduğunda hanın karşısındaki kasaba gider pirzola alır, atölyemizin üstündeki asma katta minik tüpün üzerinde önce tereyağı eritip ardından pirzolaları kızartır afiyetle yerdik. 1970' li yıllardaki etin tadı şimdilerde yok. O zamanlar "Ömür" ayranının ve "Elvan" portakallı gazozun tadına doyum olmazdı. Öğleden sonra birkaç teneke daha doldurur harçlığımı alıp erkenden kaçmaya bakardım.