Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

 
GÜNCEL
Gürcan GÜLDÜLER ve Yaşar KÖKSAL'ın Plan Çizim Çalışmaları
Sayın Gürcan GÜLDÜLER ile 2003 yılında tanışmıştık. Gemi Modelciliği konusundaki samimi çabalarıma ilgi göstermiş, özellikle aksesuar üretimi konusundaki sıkıntıma şahit olmuş ve elinden gelen desteği de göstermişti. Muhtelif aksesuar üretimi konusunu İstanbul'da bizzat çözene kadar (işi yaptıracağım döküm atölyelerini, işleme atölyelerini ve ustaları bulmak v.b.) İzmir'den beni hep takviye etti. Tekrar tekrar kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Evliya çelebi dua ederken "Ya Şefaat" diyeceğine "Ya Seyahat" demiş ve ünlü kitabı olan Seyahatname'sine konu olan yerleri ömrü boyunca gezmiş, gözlemlemiş. Gürcan Bey de özellikle sahil yörelerimizi sık sık seyahat etmekte, bulunduğu yörelerde kullanılan tekneler hakkında bilgi toplamaktadır. Daha sonra ikili ekip oldukları Sayın Yaşar KÖKSAL Bey ile de bu çalışmaları müşterek yürüterek, yeni planların ortaya çıkmasına vesile olmaktadırlar. Kültürel mirasımızın bir parçası olan, geçmişte kullanılmış, günümüzde de kullanılmakta olan teknelerin planları özellikle modelciler için çok önemlidir. Bu önemli işlevi gören ikiliye şahsım ve modelciler adına teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum. Mehmet Salihoğlu
Yukarıdaki fotoğraflardan anlaşılacağı üzere atölyemi ziyaret ederek çizdikleri planlar hakkında bana izahat verdiler ve birer kopyalarını imzalayarak hediye ettiler. Yandaki fotoğrafta ise aynı gün Sayın Mehmet ÖZKASIM'ı ziyaret edip çizdikleri planları gösterdiler.
 
Çizdikleri planlar: Palamar motoru, Hakem Teknesi, Fethiye Sandalı, Sürmene Sandalı, Bozburun Yük Teknesi, Sinop Sandalı, Sürmene Takası.
Bu planları edinmek isterseniz sitemin Planlar sayfasında ayrıntılı bilgileri mevcuttur.
Çizilmekte olan plan: Trandil. (Merakla bekliyorum)
 
Yerli plan çizenlere Allah selamet versin. Bilebildiğim isimleri sıralıyorum:
Süleyman Alper
Hüseyin Topçuoğlu
Şara Tolayan
Cemil Akçe
Mehmet Özkasım
Yaşar Köksal-Gürcan Güldüler
Rasih Verdigil.
İlgili Linkler:
"Karadeniz; yorgun dalgaların köpüklü kıyılarında gezinirken bir hazine buldum." - Gürcan GÜLDÜLER
"Takalar" Gürcan GÜLDÜLER - Yaşar KÖKSAL
"Kültürel Deniz Mirasımız içinde Sandallarımız (Fethiye Kayığı)" Gürcan GÜLDÜLER - Yaşar KÖKSAL
Palamar Motoru
 

Hakem Teknesi

Fethiye sandali

Sürmene Sandali

Bozburun Yük Teknesi

Sinop Sandali

Sürmene Takasi