Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Tasarımlar - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - E-mail

Gemi ve Deniz Sevgisi Sergisi 14.11.2009-14.02.2010
M/V Fenerbahçe Gemisi Sergi Salonunda, gemi modelleri, rekonstrüksiyonları ve kartpostallarının yer aldığı “Gemi ve Deniz Sevgisi” sergisi, 14/11/2009 - 14/02/2010 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır.
Sergi ile ilgili linkler:
Nihayet vakit ayırıp çocuklarla birlikte Koç müzesindeki Fenerbahçe vapuru üst arka salonunda düzenlenen "Gemi Modelleri Sergisi"ni gezebildik.
Dernekten tanıştığım ve fırsat buldukça görüştüğümüz Derneğin eski yönetim kurulu üyelerinden, dostum, dinamik modelci Sayın Sarkis Ohannesyan bizi muzip bir şekilde (üstten bizi görmüş) karşıladı.
Şu aralar deniz kabuklarından tablo ve süsler yapmakla meşgul.
 
Ayşe Nazlı, Atatürk'ün fotoğraflarını büyük ilgi ile inceledi.
 
 
 
 
Ayşe Nazlı, fotoğraftaki küçük kızın (Ülkü) Atatürk'ün kızı olup olmadığını sordu. Manevi kızı olduğunu izah etmeye çalışırken kızımda hafiften bir kıskançlık hissi belirtisi fark ettim.
Çocukların aklı fikri oyunda olduğu için beni pek rahat bırakmadılar.
Vapurun arka tarafındaki açık yerde onları oturttum ve sonra aşağıdaki fotoğrafları çekme imkanı buldum.
Genel izlenimlerimi aktaracak olursam öncelikle sergi güzeldi ve başta modelciler emeği geçenlere kendi adıma teşekkür ederim.
Vapurdaki sergi salonunda perde olmadığı için modeller direkt güneş ışığına maruz kalıyor ve fotoğraf çekmek zorlaşıyor bazen imkansız oluyor. O yüzden bazı modelleri fotoğraflayamadım.
Müze girişi tam bilet 10 TL öğrenci 5 TL, otopark ücretsiz. Üsküdar' da oturduğum için (Mart 2005 tarihinden itibaren evimizi yeniden Üsküdar'a taşımıştık) tarifeli haliç seferi yapan küçük motorlar tam müzenin yanında Hasköy iskelesinde indiriyor. Bu nedenle araba ile gitmedik. Hem de deniz havası almış olduk.
Bize Üsküdar'dan geliş gidiş dahil sergiyi gezmek 26 TL ye mal oldu. Bir tam iki öğrenci (Ayşe Nazlı bu yıl ilköğretim okuluna başladı)
Hadi benim tuzum kuru diyelim, ama maddi durumu iyi olmayanlara sanatı, estetiği incelemesini çok mu göreceğiz. Ekonomik olarak pek de rahat olmayan bir dönemde böyle bir serginin en azından sadece "Gemi Modelleri Sergisi" gezilecekse ücretsiz olması gerekir.
Çıkışta şahit olup üzüldüğüm bir hususu da belirtmek isterim: Ekonomik durumu pek iyi olmayan bir aile (anne, baba ve bir çocuk) gördüm, çocuğunu omzunun üstüne oturtmuş camdan müzenin gözüken yerlerini gösteriyordu. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum…