Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

Filamingo - Plastik Yüzer Yelkenli Kiti

(Modifiye listesi)
Ultra Çapayı üreten firma ile e-mail ile yazışarak (www.boyutmarine.com) ürettikleri çapanın modelde kullanmak üzere çizimini rica ettim. Sağolsunlar yardımcı oldular.

"Yelken ve Denizcilik Eğitimi" aldığım Sayın Melih SANALAN'ın eski öğrencisi olarak "Sloop" armalı tekne donanımı konusunda kendisine danışma ihtiyacımı dile getirdim. Özellikle çocuklar, gençler ve modelciliğe yeni başlayan yetişkinler için gerçek donanımla bir plastik yüzer yelkenli tekne kitini modifiye ederek bu konudaki ihtiyaca cevap vermeyi görev bildim kendime.
Sağolsun beni kırmadı ve DAKSAR' da buluşup çeşitli kaynaklardan yararlanıp doğru/yanlış donattığım tekneyi birlikte kritik ettik. Hatalarımı bana aktararak, sorularımı da cevaplayarak çok yardımcı oldu. Teşekkürler Melih Kaptan. Usta bir yelkenci ve denizciden gelen bu destek benim daha doğru bir donanım yapmama yardımcı olacak.
Ayrıca hemen yakındaki karaya bakım amacıyla çekilmiş tekneleri tek tek birlikte dolaşıp örnek göstererek anlattıklarını tekrar tekrar izah etti. Elindeki bazı yat dergilerini ve katalogları da fikir verir diye bana verdi. Tam bir denizci dayanışması…
Yukarıda resmini gördüğünüz tekne ilk modifiyem, şimdi yeni edindiğim bilgilerle ve kaynaklarla yanlışlıkları düzeltip tekrar daha doğru ve gerçekçi şekilde tamamlayıp fotoğraflayınca sitenin bu sayfasına ekledim.
Bu güzel yelkenli tekne oğlumun ilk model teknesi.
Şimdi 0.5 x 3 ve 0.5 x 4 mm Tik cinsi ağaç kaplama çıtalarıyla havuzluk, kaporta ve kaporta üstünü kapladım. Tik yağı süreceğim. Metal aksesuarlarını da monte edeceğim bu yelkenli tekne kiti, aynı zamanda rüzgar kontrollü dinamik bir modeldir. Bumbanın ucu dümen yekesine bağlandığından rüzgara göre otomatik olarak yön değiştirecektir. Tekneyi sudan almak istediğniz zaman bağladığınız misinayı çekmeniz yeterli.