Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

Gemi Modelcileri
FAHRETTİN ELMACI
 
Grand Soleil ile ilgili ayrintili bilgi icin tiklayiniz...
"10 seneden beri tanıştığım üstadımız Fahrettin ELMACI'ya projemi anlattım, işbirliği teklif ettim, sağolsun beni kırmadı ve hemen çalışmalara başladı. Aldığım ölçüleri ve çeşitli notları, araştırıp bulduğum çizimleri, çektiğim fotoğrafları kendisine verdim. Amatör modelcilerin kolayca yapabileceği ayrıntılı çizimlerle meydana çıkacak yat modelinin plan setini ve/veya tüm aksesuarlarıyla kitini meraklılara sunmayı düşünüyorum.
Kısa vadede planladığımız çalışmalar:
1- Grand Soleil plan seti ve ahşap kiti.
2- Sadun Boro'nun dünya seyehatine çıktığı "Kısmet" isimli teknesi plan seti ve ahşap kiti." Mehmet Salihoğlu
 
 

"Sayın Fahrettin Elmacı aslında bu devrin değil, Osmanlı imparatorluğu zamanındaki "Lale Devri"nin insanı.

Şair, biraz deli-dolu, sanatkar, becerikli, hayalgücü kuvvetli, yardımsever, bazen de doğru zamanda doğru insanlara ulaşamamış şanssız bir insan." Mehmet Salihoğlu

"1953 tarihinde Sinop'a bağlı Boyabat kasabasının ıssız bir dağbaşı köyünde doğdum. İlkokulu köyde bitirdikten sonra 1965' de İstanbul'a yerleştik.
Ortaokuldan sonra Gemi Yapı Sanat okulu, Gemi Meslek Teknik Resim Bölümü'nü bitirdim. Akabinde Camialtı tersanesinde 3 sene Gemi İnşaat Konstriksiyon Ressam olarak çalıştım (1971-1974).
Daha sonra İstanbul Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi (İ.D.M.M.A.) mimarlık bölümünü bitirdim. 1980 yılında tersanedeki işime tekrar döndüm. 3 sene ön dizayn büroda Dizayn Teknik Ressam olarak çalıştıktan sonra 1984 yılında İnşaat Emlak Müdürlüğü'ne geçtim. Askerlik hizmetimden sonra 2 sene daha proje ve kontrol mimarı olarak çalıştım (1986-1987)."

"1988-2000 tarihleri arasında Serbest Mimar olarak faaliyette bulundum. Bu tarihten sonra zaman zaman mimarlık yaparak ahşap binalar konusunda yoğunlaştım."

 

 

"Bilhassa ahşaba olan özel kabiliyetim ve ahşap binaların insan sağlığı açısından çok önemli olmasından kaynaklanan bir yönelme oldu benim için. Bu konuyla ilgili çalışmalarıma ve onarıma devam etmekteyim."

"Gemi modelciliğine ortaokul 2. sınıfta başladım. Anlaşılacağı üzere bu hastalık epeyce eski ,1968. O zamanlar Orta okullarda iş bilgisi dersi vardı, ben de not almak için Ansiklopedide gördüğüm bir Roma yük gemisi maketini iskarpela ile bütün ağaçtan yontarak yapmıştım ve 10 numara aldım.doğal olarak.

1969'da Ortaokul 3. sınıfta yine iş bilgisi dersinde yaptığım bir muhrip modeli ile o zamanlar Donanma Vakfı'nın açtığı İstanbul Ortaokullar arasındaki yarışmada birinci oldum.

Sanat Okulu 2. sınıfta yaptığım hücumbot modeliyle İstanbul Liseler arasındaki yarışmada 2. oldum! O yarışmada Jüri üyesi olan rahmetli Bedran Baloğlu yaptığı Van Feribotu modeli Vefa Lisesinden bir öğrenciye verilmişti! Bedran bey o yıllarda Haliç Tersanesi Sıhhi Tesisat Şefi idi, bizzat bana kendisi söylemişti."

"1972'de savarona'nın modeliyle amatörler arasında yapılan yarışmada 3. oldum. Bazı ayrıntılarını tamamlayamadığım 120 cm boyunda, 1/100 ölçeğindeki bu modeli; elimde endaze planı olmadığından genel plandan bakarak keser ve iskarpela marifetiyle ıhlamur kütüğünden yontarak yapmıştım.
 

Daha sonra yarışmaların benim için bir espirisi ve tadı kalmadığından katılmayı düşünmedim.

1984-2000 arası Gemi Modelciliği benim için verimsiz yıllardı; Mimarlık faaliyetlerim bütün vaktimi alıyordu. 2000 yılından sonra yoğunlaştığım gemi modelciliği faaliyetlerimi aldığım tarihi ve ticari gemi siparişleri ile sürdürüyorum."

"1970' lerde platonik bir aşkla başlayan şiir hastalığı da bulaştı bu fakire. O da hiç peşimi bırakmadı, ben de istemezdim zaten, neticede şiir benim sevgilim oldu. Her zaman söylerim; Mimarlık mesleğim, Modelcilik-maketçilik metresim, Şiir sevgilim diye. Üç konu ile meşgul olurken çok mutlu oluyorum."
 
Selam sonsuzluğun aydınlık bahçesinden
Selam senelerce senelerce evvele,
Hatırası kalbe ışıklarla dökülen
En sevgiliye, en iyiye, en güzele.
Ahmet Muhip Dıranas