Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Bu alana reklam verebilirsiniz. msalihoglu@gemimodelciligi.com

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

Gemi.Modelcileri
Profesör ERDOĞAN AKSEL
Röportaj ve fotoğraflar: Mehmet Salihoğlu
Sayın AKSEL, 14-31 Mayıs 2007 tarihleri arasında yapılan "Gemi Modelcileri Organizasyonu 1.Gemi Modelleri Sergisi" nde tabloları, şişe içinde ve minyatür gemi modelleriyle…
Gemi Modelcileri Organizasyonu'nun kurucu üyesi ve Başkanı Sayın Prof. Erdoğan AKSEL hakkında yapılan kısa belgesel çalışmasına aşaıdaki video linkinden ulaşabilirsiniz. Video için: http://www.youtube.com/watch?v=1fHnZQoVREI
MALZEMEYİ YENMEK
=
Prof. ERDOĞAN AKSEL
 
Tel: 0538 3466520
 
8 Ocak 1928 yılında İstanbul'da doğan Sayın AKSEL, evli ve bir çocuk babası. İlk ve orta okulu Işık Lisesi'nde, liseyi Şişli Terakki Lisesi'nde okumuş. Güzel Sanatlar Akademisi, iç süsleme yüksek bölümünden mezun olmuş, Münih Operası'nda 2 yıl, Viyana Operası'nda 1 yıl, Roma Operası'nda 1 yıl staj yapmıştır.
 
Bulunduğu görevler:
1959 - Güzel Sanatlar Akademisi iç mimarlık atelyesinde Asistanlık.
1959 - Tiyatro Dekor ve Kostümleri Atelyesi Kuruculuğu.
1962 - Tiyatro Dekor ve Kostümü Atelye Proje Öğretim Üyeliği, Atelye Başkanlığı.
1963 - Sahne Tekniği Öğretim Üyeliği.
1969 - yılında Doçent olmuş.
1971 - Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Başkanlığı.
1972 - yılında Profesör olmuş.
1972 - Dekoratif Sanatlar Bölüm Başkanlığı.
1972 - Dekoratif Sanatlar Fakültesi Başkanlığı.
1978 - Fotoğraf Enstitüsü Kuruculuğu ve Başkanlığı.
1978 - Görüntü Sanatları Fakültesi Dekanlığı.
1978 - Tiyatro Dekorları ve Kostümleri Ana Sanat Dalı Başkanlığı.
1994 - Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığı.
Dış ülkelerde çalışmış, muhtelif tiyatrolarda tiyatro ve operalarda dekor, kostüm uygulamalarında bulunmuş, film dekorları kostümleri, film ardirektörlüğü yapmış. İç mimari alanındaki çalışmaları, kişisel olarak açtığı dekoratif resim sergileri, kitapları, çevirileri, TV söyleşileri, sempozyum ve konferansları...

 

"Televizyonlarda ses sanatçıları ile röportaj yapılırken, en çok sorulan sorulardan biri de budur, her bir sanatçının cevabı da aynıdır, sanat hayatlarına hep oturakta başlarlar !!!!... Ben de bu cevaba çok gülerim."
"Benim ki de oturakta mı başladı?, bilmiyorum ama ilk ve orta okulda bulabildiğim her türlü malzemeyi (tebeşir veya tahta parçası) oyup ufak heykelcikler veya modeller yapmamdan dolayı sıramın altının yongalarla dolması, hademelerinde bundan şikayet etmesi... , lisede ise uçak modelleri yaparak işi ilerletmem, bana ilerde Akademinin kapısını açtığı gibi orada Profesör hatta Dekan olmamı da sağladı. Önceleri tahtadan oyulmuş hücum botları - harp gemileri (o yıllar 2. dünya savaşı yılları idi), sonra da Avrupa'da iken hazır kit plastik yelkenliler daha sonraları da, C 5 format gemi modelleri yaptım, ama galiba 14 ve 18. Yüzyıllara ait tam donanımlı yelkenli gemiler bana daha yakın geldi (gemiciliğin hakiki gemicilik olduğu devirler)."
"Niçin küçük format yani şişe içinde gemiler ve minyatür gemilere yöneldim?, her halde yersizlikten, çalışma odamdaki çalışma masamın yanında bu işlere ayırabileceğim küçük bir masam vardı o da ancak bu tip küçülmüş modellerin yapılmasına olanak sağlıyordu, bir de biten modellerin konacağı yerlerin kısıtlı olmasından, bu anlattıklarıma ilave bir ek de zorlukları yenme hırsımdan olacak ki problemleri, modelleri küçülterek daha zorlaştırıp onlara göre çözümler bulma merakımdan her halde, bu tip modelleri yapmaya yöneldim.
Arada benim büyük boy dediğim 1/5O ölçeklileri de yaptım ama, gönlüm hep ufaklarda kaldı. Şimdi niyetim tarihi sıralamasına göre bir yelkenli gemi model koleksiyonu yapabilmek, şu anda her birinden üçer tane olarak yaptığım, tarihi minyatür gemilerden üç seri bitmiş durumda, bakalım daha kaç tanesi denize indirilebilecek!"

"Modelcilik bana şimdiki pozisyonumda olmayı sağladı, daha ne olabilir ki? Onun içindir ki daha Akademi'ye gitmeden plan okumayı - proje çizmeyi - malzeme ile haşır neşir olmayı - problemleri çözmeyi - sabırlı olmayı - yeri geldikçe bitmiş parçaları yerine oturtmayı öğrendim.

Akademi'den sonra da bunu geliştirerek aynen hayatta da uyguladım."

"Modelcilik hayata bakışımı da etkiledi çünkü, konularımı seçmeyi, olmayacak şeyleri istememeyi, bazen de malzeme, veya insanlar kırılgan olduğu için bir çok kırma denemesinden sonra, malzemelerin de hakkını vermeyi, ama karar verdiğim konularda da ne kadar olumsuz şartlar olursa olsun şartları işimde kullanıp, sonuçlandırmayı, bunlara yer çekimini de katarak lehimde kullanmayı öğrendim. Bunları yaparken de sabırlı ve sistematik olarak ufacık bir zaman biriminde ama her sabah yaptığım ufacık tercümelerin - uygulamaların sonunda kocaman kitapçıklara, bazen de modelciklere dönüştüğünü yaşadım."
"Modelcilikte karşılaştığım problemler çok oldu ancak bu işleri yaparken çok disiplinli bir iş hayatının içinden geldiğim için her problemi kendim çözmek durumunda kaldım. Ama yıllar yılı verdiğim derslerde gençlere her tasarım -uygulama olayının başında adanmışlık olduğunu, konuya konsantre olmak gerektiğini anlatmaya çalıştım."

"Kurduğum uygulama atelyesi, gençlere her türlü malzeme ve alet kullanma yetisini vererek, beyinsel gücün, iki elini ayrı ayrı kullanarak uygulamaya dönüşünü sağladı. Maket yapma mesleğimizin bir parçası olduğu, iki boyutta düşlenen resmin üçüncü boyutta kontrolü olduğu için benim için çok kolaydı ancak modelcilikle ilgili konuları sorabileceğim etrafımda kimseler yoktu.

En kolay yolun okumak, araştırmak olduğunu bildiğim için, dış memleketlerden ısmarladığım kitaplardan, dergilerden çok yararlandım, o zamanlar şimdiki gibi Türkçe modelciliği anlatan kitaplar yoktu. Geçenlerde ziyaretime gelen bir dostuma bir kitabı gösterirken (ORAZİO CURTİ'nin Almancaya tercüme edilmiş Schiffsmodellbau kitabı) onu getirttiğim tarih gözüme çarptı: 3/4/1975."
"Demek ki konularınızda araştırma yapmak hobilerin ayrılmaz bir parçası. Müzeler ve şimdilerde sayıları artan her konuda binlerce kitap, broşür, plan, hele şimdi çok daha kolay, girin internete bütün kitaplar, bilgiler sizin olsun. Benim için modelcilikle ilgili çözümler kolay oldu zira gerekli olan plan - proje çizimleri zaten benim mesleğimin bir parçası idi. Bu arada size benim mesleğimin "İç Mimar" lık olduğunu ve bu mesleği Türkiye'de ilk uygulayanlardan biri olduğumu söyleyeyim, ikincisi ise her türlü malzemeyi tanıyordum, üçüncüsü ise her türlü marangoz ve metal işleme makinelerini kullanabiliyordum. Böyle olunca geriye problemlerin ne olduğuna karar vermek, çözmek için kafayı işletmek, malzeme ve aletleri bir araya getirmek kalıyordu. Kendim de olan malzeme ve aletleri kullandım olmayanları da marangozumdan veya demircimden, dişçimden sağladım. Benim için çözümlenemiyecek bir problem ile karşılaşmadım. Akademi'de bizim meslekte öğrencileri problem çözmek için yetiştirirler. Dolayısıyla aklımı, bilgimi, el becerilerimi birleştirdiğim zaman hepsi çözülüverdi. Zira beynim, problem çözmek üzerine eğitilmişti, bir tek ayrılacak zaman bulmadaki güçlük hariç."
"Hobilerin insanlar için çok önemli oluğuna inanıyorum. Yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı olayı birkaç safhada incelemek lazım.
a - Gençlerde: benim yaşamımda olduğu gibi kabiliyetlerine göre bir meslek seçimine yöneltiyor. (çünkü eğitim sistemimiz insanları kabiliyetlerine göre ayıran bir sistematiğe daha ulaşamadı)
b - Yetişkinlerde: günümüzde her kişinin plan okuması gereklidir (aldığınız en basit bir aletin dahi içinden bir plan ve kullanma talimatı çıktığını düşünürseniz). En azından bu beceriyi öğretiyor (İlk öğretimde okunması, öğretilmesi gerekli çok önemli bir ders).
c - Memleketimizde yaşayan insanların pek azında var olan, elleri ile kafaları arasındaki iletişimi sağlıyor (beraber çalışmalarını geliştiriyor), hatta sol el ile sağ elin ayrı çalışmasını kontrol ediyor.
d - Konusu hakkında araştırma yapmasını, (kitap - doküman - plan - internet) öğretiyor.
e - Malzemeyi tanıtıyor ve kullanmayı öğreniyor.
f - Aletleri tanıtıyor ve kullanmayı öğreniyor.
g - Sabırlı olmayı öğretiyor.
h - Bilmediklerini, bilenlere sormayı öğretiyor (Memleketimizdeki en eksik bir yeti)
j - Zamanını faydalı işlerle değerlendirmesini öğretip, insanları kahvehane köşelerinden kurtarıyor.
k - Yaptıklarını satabilirse, sarf ettiği paranın bir kısmını geri alıp değerlendiriyor. Yani bir ek gelir sağlayabiliyor."
"GÜNÜMÜZDE İNSANLARIN TEK BİR HOBİ İLE YETİNMEMELERİNİ DEĞİŞİK BİRDEN FAZLA HOBİLERİNİN OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM."

"Benim elimde olsa, bütün Devlet dairelerine veya bankalara haftada bir gün birkaç saatlik hobi dersleri konmasını önerirdim.

Zira, çok genç yaşta emekli edilen mesleklerde (mesela askerlik mesleği gibi), mesleklerini bıraktıklarında sudan çıkmış balığa dönüyorlar, bu bütün memurlar için geçerli, hiç değilse hayat boyu sürdürebilecekleri bir uğraşıları olurdu.

Yalnız modelcilik için söylemiyorum herkesin içinde kendine yakın bulabileceği binlerce hobi grubu var."

"Son zamanlarda kumaş boyama ve tahta boyama kursları ev hanımları arasında yaygınlaştı. Buna benzer kurslar niçin erkekler arasında da yaygınlaştırılmasın? Bence hobi derneklerine düşen görevlerden biri de, öncelikle ilk öğretim okullarında böyle kursları açmaları, gençlere bu işlerin sevdirilmesinde ön ayak olmalarıdır."
"Gemi modelciliğinde böyle bir uygulama belki Deniz kuvvetleri'nin yardımı ile geliştirilebilir, hem denizcilik mesleğini sevdirir, kendine eleman bulmada kolaylık sağlar hem de gençleri kahvehane köşelerinden kurtarır."
"Bir de kahvelerde bu işin geliştiğini hayal edebilir misiniz? Vatandaşlar çaylarını yudumlarken okey masalarının arasında bir masada her hangi bir hobinin uygulandığını görseler, çok merak ediyorum okey masasına mı, yoksa hobi masasına mı yönelirlerdi? Böyle bir deney-araştırma yapmak ne güzel olurdu. Amma da attık, ham hayal mi kurduk acaba?"
"Şu yaşadığımız stresli yıllarda insanların az da olsa kendilerini, dertlerini unutup keyifle geçirebilecekleri birkaç saate ihtiyaçları var ve insanların kendilerine uygun bulabileceği hobi çeşitleri de var. Günün birinde kendilerine uygun bir hobi çeşidi ile karşılaşmalarını dilerim."
"Belki bu yazdıklarımızın bir faydası olur da uygulamaya geçecek bir Tanrı'nın kulu çıkar. Yazması benden uygulaması onlardan, oltayı suya attık haydi RASTGELE."

Alçakgönüllü, espirili, işi gereği çok bilgili ve burada sayamayacağım meziyetleri olan Sayın Profesör ERDOĞAN AKSEL hobi atölyemi ziyaretleri sırasında ürettiği aletleri tanıtırken.

Kendilerine ayırdıkları zaman, hoş sohbeti ve paylaştıkları için tekrar teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Mehmet Salihoğlu

Su kesimi ve düz çizgi çizmek için tasarladığı aparat (solda), küçük mengene (sağda).
Çeşitli, çok amaçlı el mengeneleri (yukarıda solda), değişebilir kafalı profesyonel modelci çekici (yukarıda sağda).
Kaplama çıtalarını postalara tutturmak için kullanılan özel ince vida uçlu aparatlar (yukarıda solda ve ortada), ince çıtalar kesmek için yaptığı küçük daire testere makinası (yukarıda sağda).
Sayın AKSEL'in deniz kabukları kolleksiyonundan bir bölüm.

Sayın AKSEL ve değerli eşleri standımızı ziyaretleri çok keyifli geçmişti.

 

TEPE - Nautilus Alışveriş Merkezi ve Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'mizin birlikte organize ettikleri "Gemi Modelleri sergisi ve etkinlikleri" 29 Ağustos - 21 Eylül 2003 tarihleri arasında gerçekleşmiş, bu etkinliklere Sayın Prof. Erdoğan AKSEL hocamız aktif olarak katılmıştır.

"Şişe İçinde Gemi Modeli Yapım Teknikleri" konusunda söyleşi. (soldaki foto)

"Minyatür Gemi Modeli Yapım Teknikleri" konusunda söyleşi. (alttaki foto)

Kitaplar
ŞİŞE İÇİNE-MİNYATÜR YELKENLİLER VE PLANLARI
Sayın Prof. ERDOĞAN AKSEL'in derlediği kitabın 1.cildi; siyah beyaz fotoğraf ve çizimlerden oluşan yapım tekniklerini anlatan 93 sayfadır. 2 cilt ise 14 adet minyatür yelkenli gemi planı (1/1), 7 adet şişe içinde yelkenli gemi planı (1/1) ve renkli, siyah beyaz fotograf ile çizimleri 36 sayfadır.
"Bu derleme okurlarda yalnız merak uyandırmayı ve bilgilendirmeyi değil, kolaylıkla kendi evlerinde kurabilecekleri özel tersanelerinde, şişe içi yelkenli veya minyatür yelkenli gemiler yapmaya teşvik etmeyi de amaçlamaktadır."
SALİHOĞLU HOBİ ATÖLYESİ'nden temin edebileceğiniz bu 2 cilt kitabın fiyatı kdv dahil 50 milyon.
TEHLİKELİ DENİZ CANLILARI
"Birinci kural: Girdiğiniz ve daldığınız denizde tanımadığınız bir canlıya asla elinizi sürmemektir. İkinci kural: Denizlerdeki tehlikeli canlı türlerini bilmek, korunmak ve tedavisini yapmaktır. Öyle ise sahillerimizde çok rastlaşacağımız bu canlı türleri ile kardeşce yaşamanın yanında, avlanıp tavaya girdiklerinde en lezzetli tatları nasıl elde edebileceğimizi anlatarak yola çıkalım."
Bu nefis ve çok faydalı kitapçığı hazırladığı için Sayın Profesör Erdoğan AKSEL'e teşekkür ederim. 26 sayfadan oluşan bu kitabı 7.5 milyon liraya temin edebilmeniz için 0216 5260381 - 0532 2457643 numaralı telefonlardan veya msalihoglu@gemimodelciligi.com e-mail adresimden talepte bulunabilirsiniz. M. Salihoğlu
Diğer kitapları için tıklayınız.

Diğer web sayfası: www.pinarhobi.com/daksel.htm