Modelcilik Dersleri
DİNAMİK (Hareketli) GEMİ MODELCİLİĞİ GENEL KONU BAŞLIKLARI - 3
Yazı ve fotoğraflar: Ahmet GÖKÇEN
Bu bölüm yapım halinde olup dinamik gemi modelciliği ile ilgili soru-cevap şeklinde de hazırlanacaktır. Sorularınızı msalihoglu@gemimodelciligi.com e-mail adresine bekliyoruz.

Dersler Ana Sayfa Dersler: 1 2 3

"TEKNELERDE STABİLİTE BOZUKLUKLARI"
Bu bölümde model sürat teknesinin sürat anındaki stabilite bozukluklarına ve kumandaya itaat edememesi nedenlerine bir göz atalım.
Genel olarak ince ayarları yapılmamış bir model sürat anında sürekli burnunu suya vurup çıkarabilir veya sürekli sancak (sağ) tarafına doğru dönmeye kaçmaya çalışabilir veya dönüşlerde spin atabilir (kıçı savrulur) veya dönüş esnasında burun suya gömülebilir.
Bu sorunların cözümünün ilk parçası tekneyi iyi izlemektir. Ayar yaptıktan sonra farkı farkedecek kadar iyi izlemelisiniz. Her defasında sadece bir ayar yapmalısınız.
Eğer tekneniz burnunu suya vurup çıkararak ilerliyor ise ağırlık merkeziniz yanlış demektir. Pil ile tahrik ediliyorsa pilleri öne ve arkaya doğru kaydırarak ağırlık merkezini değiştirin. Pillerinizin kayacak yeri yoksa diğer ekipmanların (Hız kontrol, alıcı, varsa alıcı pili) yerini değiştirin. Bunlar da olmuyorsa kurşun ağırlık koyarak dengeleyin. Bu hızınızdan kaybettirecektir haberiniz olsun. Bu da yeterli olmazsa teknenizin içini yeni baştan değiştirin.
Eğer tekneniz sürekli sağa çekiyorsa iki nedeni ve çözümü vardır. Birinci neden fizik kuralı gereği teknenin pervanesi arkadan bakınca saat yönünün tersine döner, dolayısı ile tekneyi de baş-kıç ekseninde tersine saat yönünde döndürmesine yol açar. Bu da teknenin sağa çekmesine neden olur. Dümeni sürekli az sol vererek kullanmak hız kaybına, dümen servosunun sürekli zorlanmasına, pillerin çabuk bitmesine yol açacağından en iyi çözüm teknenin sol tarafını daha ağır yapmak yani RC ekipmanlarını sola yerleştirmek hatta pilleri hafif sola kaydırmaktır. İkinci neden yine pervanenin dönüşünden kaynaklanan bu defa dönüş yönüne doğru adım atmaya çalışmasındandır. Çözümü daha küçük çapta pervane veya daha düşük hatveli (adımlı) bir pervane takmaktır.
Eğer tekneniz dönüşlerde spin atıyor ise ağırlık merkezi çok yukarıdadır veya pervaneniz büyüktür . Düzeltmek için baştan teknenin motoru ve pillerini teknenin dip tarafına yerleştirin.
Eğer tekneniz sürekli burnunu sudan çıkarmaya çalışıyorsa ağırlığı öne kaydırın. Olamıyorsa tekneye trim flap koyun. Dış uçlarına negatif (aşağı doğru) açı verin. Küçük küçük açılar vererek son ayara ulaşın. (planning waterline: su hattı)

Webmaster: Mehmet Salihoğlu