Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Ana Sayfa - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

M O D E L C İ L İ K... D E R S L E R İ
STATİK (Hareketsiz) GEMİ MODELCİLİĞİ GENEL KONU BAŞLIKLARI
Katkıda bulunanlar: Alkın Erdoğan, Bedri SELAY, Cemil AKÇE (Rahmetli), Mehmet ÖZKASIM (Rahmetli) , Mehmet SALİHOĞLU
Not: Katkıda bulunmak isteyenler yazılarını, varsa ilgili fotografları, çizimleri, msalihoglu@gemimodelciligi.com e-mail adresime ulaştırırlarsa, yolladıkları bilgi ve belgeler incelenip, yayınlanması uygun görüldükten sonra sitede yer alacaktır. Faydalandığınız kaynakları belirtmeyi unutmayınız.
DİNAMİK (Hareketli) GEMİ MODELCİLİĞİ GENEL KONU BAŞLIKLARI
Katkıda bulunanlar: Ahmet GÖKÇEN (Rahmetli )
 
Dersler: 1 2 3
Bu kılavuz çeşitli kaynaklardan derlenerek siz modelcilerin hizmetine ücretsiz olarak sunulmuştur.
Her hakkı saklıdır. Ticari amaçlarla kullanılamaz.
Kılavuzun çoğunluğu sayın Cemil Akçe'den izin alınarak, onun notlarından derlenmiştir.
Sayın Alkın Erdoğan "doc" formatında elektronik ortama geçirmiştir.
Modelciliğe, modelcilere faydalı olmasını ümit ederek, katkıda bulunanlara, emeği geçenlere teşekkür ederim. Mehmet Salihoğlu
 
Kılavuz: sayfa 1-25
Kılavuz: sayfa 26-50
Kılavuz: sayfa 51-75
Kılavuz: sayfa 76-100
Kılavuz: sayfa 101-134
 
- Gemi modeli yapımında kullanılabilecek KİTAPLAR
- Gemi modeli yapımında kullanılabilecek PLANLAR
- Gemi modeli yapımında kullanılacak araç, gereç ve malzemeler
- Gemi tanımı ve yönlerin isimlendirilmesi
- Bir geminin kısımları
- Çeşitli gemici bağları 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
- Gemi modeli yapım planları
- Endaze
- Gemi modeli yapımı (Albatros yapım kılavuzu)
- posta sistemi
- Üç parçalı postanın monte edilmesi 1 2 3
- Kaplama
- Tahtaları birbirinin üstüne bindirme sistemi (Sandöviç)
- Tahtaları yan yana yapıştırma sistemi
- Kütük sistemi
- Su hattının markalanması
- Kalastra
- Direkler, serenler, donanımlar...
- Makara, bogota, çarmık, ırgat bitaları... 1 2
- Ahşap Makara Yapımı
- Yelken
- Çanaklık
- Cıvadra, bomlar, gizler...
- Toplar
- Top imali
- 1570 yıllarında kalyon topu detayı (2 sayfa plan) TOP1-TOP2
- Filika/Sandal
- Dümen
- Kalyon Ve Çektirmelerde Kullanılan Irgat Ve Vinçler
- Çapa
- Pervane
- Fener
- Çan
- Kaportalar
- Gemilerde kullanılar muhtelif donanımlar
- Gemilerde kullanılar merdivenler
- Can simidi yapımı
- Babalar
- Genel hatlarıyla boya uygulaması
- Modelde lehim kullanımı
- "Kurşun döküm için model ve kalıbın hazırlanması" Bedri Selay
- "Pratik Gövde Yapımı" Bedri Selay
KULLANILACAK AĞAÇLAR
- Ayous
- Ihlamur
- Gürgen
- Maun
- Ceviz
- Çam
- Dişbudak
- Kestane
DİĞER KONULAR
- KIL TESTERESİ TAKIMI ve KULLANIMI ile Uygulama Örnekleri
- KOMPAS NASIL KULLANILIR?
- TABLA YAPIMI
- YELKENLERE KUŞGÖZÜ BASMAK
- Gemi modelciliği ile ilgili alet ve malzeme bulabileceğiniz yerler
- Naviga hakkında genel bilgiler ve yarışma kuralları - Tercüme eden: Antonio Berzolese
- Airbrush (Hava fırçası) hakkında
Yelkenli Filika (FIÇILI)
Yelkenli Filika
Filika
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu sitede yer almak isteyişimin birinci nedeni; gerek amatör gerek profesyonel düzeyde yaklaşık otuz yıldır gemi modeli ile haşır neşir olduğumdan bilgi birikimlerimi bu konuya gerçek anlamda ilgi duyan arkadaşlara aktarmak, ikincisi ise değerli kardeşim Mehmet Salihoğlu'nun hüneri bu siteyi çok beğenmemdir. Katkımdan dolayı ne mutlu bana.
Bu bölümde yer alacak konular daha ziyade dinamik (hareketli) tekne modelleri ve çoğu amatör modelci arkadaşlarımın karşılaştığı bilgi eksikleri olacak. Daha geniş veya spesifik konularda sorusu olan arkadaşlarımıza da cevap vermeye çalışacağım. Sorularınızı siteye iletmeniz diğer modelci arkadaşların da faydalanmasını sağlayacaktır.
Tekne modelciliği keyif ve gönül işidir. Bence dinamik modelcilik ise en keyiflisi. Modeli yapmak ayrı keyif, hafta sonu arkadaşlarla birlikte yüzdürmek ayrı keyif. Dahası var mı? Var tabii. İleri bölümlerde hepsini göreceğiz.
Yeni bir dinamik tekne yapmak istiyorsunuz. Önce şu sorulara cevap verin:
1- Bunu uzun zamandan beri istiyor musunuz?
2- Modelciliğe ayıracak zamanınız var mı?
3- Sabrınız var mı?
4- Yeteneğiniz var mı?
5- Otomobiliniz var mı?
6- Yakın çevrede göl, gölet, deniz var mı?
7- Bu işe ayıracak yeterli paranız var mı?
Yukarıdaki sorularda evet ekseriyette ise iş yarı yarıya tamamdır. Zira geçici anlık hevese kapılıp bende bir tekne kiti alayım yapayım demekle vaktinizi ve nakitinizi çöpe atmayın. Bu iş hem sabır ister hem emek. Yeteneğiniz de yoksa, yani evdeki musluğun contasını değiştiremiyorsanız da bu işten vazgeçin. Yakında modeli yüzdürecek bir yer veya otomobiliniz yoksa da bayağı problemleriniz olacak. (Motosikleti olan bir modelci arkadaşım 90 cm. uzunluğundaki modelini taşıma esnasında bayağı zorluk çekiyor.
Öte yandan çevrenizde model derneği veya kulübü olması çok büyük kazançtır. Bunlar gözünüzü korkutmaktan ziyade işin doğrusunu göstermektir. (Bu kadar senenin deneyimi ne de olsa)
Gelelim modellere: Temel olarak gemi modellerini iki grupta toplayabiliriz; Statik (hareketsiz) ve dinamik (hareketli) modeller. Statik modellerde bu işi derinlemesine çok iyi bilen ağabeylerimiz varken bana laf anlatmak düşmez. Benim ukalalığım radyo kontrollü dinamik modellerdir.
Başlayalım mı?
Dinamik modeller de temelde iki grupta toplayabiliriz. Kumandalı ve kumandasız. Kumandasız modeller (serbest) ya dümenlerindeki bir sistem sayesinde (yelkenlilerde vane rudder), veya elektrik/yakıt motorlu teknelerin hedeflenen bir yöne götürecek yapı sayesinde hareket eden, sabit dümenli modellerdir. Böyle tekne modellerinin İngiltere'de1920'li yıllarda yüzdürülürken çekilmiş fotoğrafları mevcuttur.
Kumandalı modeller ise radyo kontrol sistemi ile (RC) yönlendirilebilen, gerektiğinde ekstra fonksiyonları da (ışık, düdük sesi, vinç vb.) uzaktan kumanda ile sağlanabilen modellerdir. Bunları da iki ana başlıkta şöyle ayırabiliriz: Yelkenliler ve motor gücü ile hareket edenler. Motor gücü elektrik motoru, patlar motor, buhar makinesi olabilir. Bunları ileride daha detaylı bahsedeceğimden kısaca özetleyelim:
Elektrik motorlu modeller genel olarak temiz, basit, pratik, bakımı az modellerdir. Ancak elektronik hız kontrol ünitesi, piller, şarjör ve motor tahmininizin üzerinde bir bütçe ile karşınıza çıkabilir. Modelin boyuna ve tipine göre amatörler için avantajları daha fazladır.
Patlar motorlu modeller yapması ve yüzdürmesi daha çok beceri ve bilgi isteyen modellerdir. Bakım gerektirir. Sürat tekneleri ve büyük boy ( 80 cm ve üstü) tekneler patlar motora daha uygundur. Yedek parça gereksinimi ve yakıt temini önemlidir. Alkol karışımı veya benzinle çalışan tipleri vardır.
Buhar makineli modeller genellikle tecrübeli modelcilerin tercihidir. Mali boyutu da, keyfi de çoktur. Daha ziyade scale (aslının birebir küçültülmüş) modeller bu sınıfın tipik örnekleridir.
Yelkenli modeller temiz, yavaş, bakımı az olan modellerdir. Bir kere modeli aldıktan sonra masraf gerektirmez. Heyecandan ziyade sessizliği tercih eden modelcilerin ürünüdürler. Yarış sınıfı yelkenlilerin hızı da kayda değerdir aslında. Bunlardan başka dizel motorlu, lastik motorlu, kurmalı, jet türbinli gibi spesifik modeller de vardır.
Şimdi artık istediğiniz model ana hatlarıyla ortaya çıkmıştır sanırım. Ama devam edelim: Peki bu modeli nasıl temin edebiliriz? Ya plandan veya kit olarak alıp yapmak. Eğer plan okumayı bilmiyorsanız veya planı temin edecek kaynak yoksa kit almaktan başka çareniz yoktur. Planı temin etseniz bile malzemeyi, aksesuarları bulmanız veya yaptırmanız zor olabilir. Gerçi üç büyük ilde bunları kısmen temin edebileceğiniz model mağazalarımız neyse ki var. Benim önerim, hele yeni başlayan modelciler için, kit alarak modeli yapmak. Hem planı, hem malzemesini ve aksesuarlarını bir arada bulmak size zaman kazandırır. Hemen hemen de aynı paraya çıkar. Üstelik bir kısmı fabrika tarafından monte edilmiş seçenekleriniz bile olur. Ben hala bir kit alıp, modelin aslının bilgilerini edinip modifiye etmekten çok keyif alırım. Zira kitlerde genellikle aksesuar olarak aslına yakın materyaller olur, aynısı değil. (Aynı vinç ırgatı, lombozlar, radar başka benzer kitlerde de yer alır.) Dolayısıyla işin gerçek model olabilmesi için aslının fotoğraflarını ve diğer detaylarını bulup o şekilde yapılması gerekir. Ancak modelciliğin henüz başında olanlar bunu daha düşünmeyebilirler. (Senelerini bu işe vermiş ustaların hakkını daha alamazsınız) Öte yandan sitemiz aracılığıyla tekne planlarına da ulaşmanız mümkündür. Bu yönde başlangıç modellerine ait planlar ve malzeme için ilgili arkadaşlarımız sizi yönlendirebilirler.
İster kit olsun, ister plandan olsun, mutlaka yapımı da, yüzdürmesi de kolay olan basit tekneler ile başlayın. Beğendiğiniz zor bir modeli yapmaya çalışıp, beceremeyip atmak en azından modelcilik dünyası için bir kayıptır. Sizin zaman ve para kaybınız ayrı. "Basit model " ise modelcinin yeteneklerine göre değişir. Bunun için en az bir model yapmış olmanız bir fikir verebilir size.
Bütün bu verileri çeşitli nedenlerle göz ardı edip tahta parçasını oyarak benzer bir şey yaparım diyorsanız, ona da model denmez. Şimdi radyo kontrollü teknelere kısaca göz atalım.
Yelkenli modeller : Genel olarak scale veya spor/yarış tipidir. Yarış tiplerinin farkı hızlı gitmek için tasarlanmış muz tipi gövde ve fonksiyon haricinde hiçbir aksesuarı olmamasıdır. Gövde şekilleri asılları gibi gün geçtikçe teknolojiye bağlı olarak gelişmekte ve değişmektedir. İstanbul'da ve Kdz. Ereğli'de uluslararası yarışlara katılan arkadaşlarımın bulunduğu model yelken klüpleri vardır. Bu yarışları izlemenin keyfi de başka oluyor itiraf etmeliyim. Bence yelkenli ne kadar büyük olursa o kadar güzel yüzer, kumanda dinler, hızlı yüzer. Dolayısıyla en verimli yelkenli model boyu1 metre ve üstüdür. Direk boyunun da 120 cm. den başladığını düşünürsek taşıma probleminden bahsetmeme gerek var mı ? Yelkenli modeller klasik yelkenli yatlar, yük gemileri, balıkçı tekneleri scale (aslının aynısı) modeller de olabilir ve yüzerken hayli gerçekçi ve keyif vericidir. En basit iki kanallı bir radyo kontrol cihazı ile yelkenli teknelerin yön (dümen) ve gidişi (hız) kontrol edilebilir. Bu tür modelleri ya kit ten veya mutlaka modele ait plandan yapmanızda fayda vardır. Gerçek yelkenlinin ağırlık dağılımı ve yelken alanı gibi faktörler modelinki ile çok farklıdır.
Motorlu modeller : Güç olarak elektrik motoru tekne modelciliğinde pek çok alanda kendine yer bulur. Yolcu ve yük gemileri, balıkçı tekneleri, motoryatlar, römorkörler, savaş gemileri, denizaltılar vb. gibi scale modeller çoğunlukla elektrik motoru ile tahrik edilirler. Temiz ve az bakımlı olması modelin ömrünü de uzatacaktır. Yarış sınıfı teknelerin de elektrik motoru ile tahriki çok iyi neticeler vermekte ise de, çok pahalıya çıkması ve seyir zamanının az olması negatif yönleridir. Piyasada bulunabilen 550 tip alelade ve ucuz elektrik motorları 50 - 60 cm boyunda tekneler için daha uygundur. İki kanallı radyo kumanda için yeterlidir. Aynı zamanda elektrik motoru scale teknelerde radar, vinç, ırgat, burun manevra motoru, açılıp kapanan kapı ve kapaklar, su fıskiyesi gibi tali öğelerde kullanılır ve seyri çok keyiflidir. Scale modellerde süratten ziyade tork (çevirme gücü) daha önemli olduğundan elektrik motoru ya bu tip bir motor olmalı veya redüksiyonlu (dişli takımı) olmalıdır. 2 ve daha çok kanallı radyolar ile kullanılabilirler. Bu tip modellerin başta alınan demirbaşları saymazsak sarf malzemesi yoktur. Elektrik motorunun bir önemli avantajı da teknenin geriye gidebilmesidir.
Patlar motorlar ise genellikle yarış/spor tekne modellerinde kullanılır. Çeşitli hacim ve güçlerde pek çok motor marka ve ürününü piyasada bulmak artık kolay. Bu motorlar genellikle iki zamanlı 1,5 - 2,5 - 3,5 - 7,5 - 10 cc. hacimde ve 0,5 ile 4,0 bhp arasında ve alkol karışımı ile çalışan motorlardır. 20 cc. ve üstü iki zamanlı motorlar benzinle çalışır ve boyu 110 cm. ve üstü yarış modellerine uygundur. Patlar motorlu modellerin elektrikliye göre avantajı özellikle orta boy (75 - 90 cm) yarış teknelerinde Güç/ağırlık oranı daha yüksek çıkması, yani, aynı boy teknenin patlarlı motorlu olanının daha hafif olması dolayısıyla daha hızlı gitme yeteneğine sahip olmasıdır. Bu tip tekneler iki kanallı radyolar ile kumanda edilebilirler.
Madalyonun öteki yüzü ise patlarlı teknelerin sürekli yakıt, buji gibi sarf malzemesine ihtiyaç duymasıdır. Seyir sonrası bakımı ise zaman, emek ister. Temizlenmesi nispeten zordur. Karbüratör ayarı vb. bilgilere gereksinim duyacağınızdan bu tip modele sahip olmak isteyenlerin uygun motoru mutlaka model malzemesi satılan mağazalardan alması ve motorla beraber verilen kitapçıklardan gerekli bilgiyi temin etmesi mümkündür. Söz konusu motorlar su soğutmalı olmalıdır. Spor modellerde debriyajlı motorlar da kullanılabilir. Ne var ki hiçbir patlarlı motora sahip tekne, ayrı bir pervane düzeneği yoksa, geriye gidemeyeceğinden yakıt bittiği zaman da suyun ortasında kalan tekneyi alabilmeyi göze almalısınız.
Buhar makineleri tamamen scale tekne modellerinde kullanılır desem yanlış olmaz. Zira bu tip makinenin verimine, görüntüsüne, scale modeller yakışır. Diğer tüm motorlara göre daha pahalıdır. Kullanım sırasında sarf malzemesi olarak bütan/propan gazı ve suya ihtiyaç duyarlar. 2 veya 3 kanallı radyolar ile çalışırlar. Seyir keyfi özellikle modelci ağabeylerimizi ve beni mest eder.
Şimdiye kadar anlatmaya çalıştığım modelcilikte tecrübesi olmayan ancak biraz modelcilik bilgisi ve terminolojisine sahip olan modelcilere yönelikti. Bundan sonraki paragraflarda konuları biraz daha detaylı anlatmaya çalışacağım. Burada daha ziyade hidrodinamik faktörler ve özellikle dikkat edilecek hususlar söz konusu olacaktır. Modelcilerin radyo kontrol sistemleri ve model yapımı konusunda temel bilgilere sahip olduğu varsayılmıştır. Daha da özelliği olan konularda ise site aracılığıyla sorularınıza cevap yöntemiyle yardımcı olabileceğimi yukarıda yazmıştım. Ahmet GÖKÇEN