MAKALELER
Ceviz ve Fıstık Bedri Selay
"Sayın Bedri Selay' ın kendi elleriyle yaptığı ve bana hediye ettiği minyatür modelin içinden çıkan yazıyı sizlerle paylaşıyorum. Çok teşekkür ederim Bedri Bey bu nefis modeliniz atölyemin en güzel yerinde…" Mehmet Salihoğlu
GEMİNİN TARİHÇESİ
Modelini gördüğünüz gemi…
CİZVİT papazları tarafından yaptırılmış olup 1690 yılında CİVİZENTO limanından Papa 118. CİVİO tarafından kutsanıp denize indirilmiştir.
İlk kaptanı DON CAMİLİO EL CEVİNDERO' dur. Gemi yaptığı tüm seferlerde CEZAYİR' den CENOVA'ya CEVİZ taşımıştır. Gemi asırlar boyu pek çok sahip değiştirmiş, değişmeyen tek şey yükünün hep CEVİZ olmasıdır. 20. yüzyılın sonlarında Türk bir armatör olan ALİ CEZİDERO tarafından satın alınmış, Ali onunla CİLET taşımaya kalkışmış fakat bütün CİLET' ler deniz havasından paslanmış, Ali büyük zarar uğramış ve gemiyi hemen satmıştır.
Yine bir Türk armatörü olan Sayın Bay HULKİ gemiyi satın almış, esaslı bir bakımdan geçirmiş CİLET' lerin pas izlerini temizletmiş hatta GAZİANTEP' te gemiye bir filika yaptırıp filikaya da FISTIK adını vermiş ve gemi için CEVİZ FISTIK OOUOOU marşını besteleterek gemiyi tekrar seyrüsefere sokmuştur ve halen büyük bir başarıyla gemisini yüzdürmektedir. Şimdiye kadar pek çok CENEVİZLİ korsan saldırısına uğrasa da hem gemisini hem de yükünü korumayı bilmiştir.
Kime ne oldu?...:
- CİZVİT papazları manastırlarına çekilmişlerdir.
- CİVİZENTO limanı bir depremde yok olmuştur. (zaten hiç yoktu)
- Papa 118. CİVİO rakibi Cavid tarafından CİVA ile zehirlenerek öldü. (ikiside zaten hiç yoktular)
- KAPTAN DON CAMİLİO EL CEVİNDERO geminin aşçısı CEZMİ tarafından yapılan CEZERYE tatlısından fazla kaçırarak fenalaşıp denize düşmüş ve kaybolmuştur. (zaten ikisi de yoktular…)
- Ali CEZİDERO oğlu VELİ ile beraber TIRAŞ işine girmiştir. Halen hayatta başarılı ve sağlıklıdır.
- Sayın Bay HULKİ işini özenle yapmaktadır.
- CENEVİZLİ korsanlar ne yazık ki hala başımızı ağrıtmaya devam etmektedirler.
Geminin tarihçesini çıkaran ve modelini yapan ben Bedri SELAY halen bu gemi işleriyle uğraşmaktayım, bütün bunların hepsi şaka idi, sadece modelin bir cevizden yapıldığını belirtmek istedim, umarım kimse kırılmamıştır. Ali ve Hulki' ye başarılar dilerim…