G e m i ..M o d e l c i l e r i - Ahmet Cengiz DUMLUPINAR
cdumlupinar@hotmail.com
Telefon: 0216 5727040

1951 Of doğumlu, Pertevniyal Lisesi mezunu, evli, 2 çocuk babası olan Sayın DUMLUPINAR tanıştığım ilginç insanlardan biri.

Otomotiv servis ekipmanları ve teknik hırdavat ticareti ile uğraşan Sayın DUMLUPINAR'ın araştırmacı ve yenilikçi tarafı benim ilgimi çekmiş durumda. Zaten internet vasıtası ile tanışmamız bu araştırmacı ve yenilikçi tarafının delili.

Kendisine gemi modelciliğini ve bir çok hediyelik eşya yapımını hobi edinen ve Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'ne 2003'de üye olan Sayın DUMLUPINAR'ın bu hobiyle ilgili düşüncelerine kendi yazdıkları ile gelin bir göz atalım. M.Salihoğlu

"Gemi modelciliğine başlamam daha çok yeni. Uzun yıllar yapmak istediğim, fakat nasıl ve hangi şartlar altında yapabileceğimi bilemediğim bir uğraşıyı uygulamaya sokmak beni son derece mutlu etti.

Şu an faal emeklilik hayatına hazırlanmaktayım. Daha önceleri emeklilik hayatında ne yapacağımı bilememenin sıkıntılarını yaşarken, bu gün artık böyle bir sorunumun olmadığını ve günün 24 saatini dolduracak zevkli bir uğraşının içinde olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Modelcilik; insana sabır, beceri ve irade ortaya koyulduğu zaman, ne kadar güzel sonuçların ortaya çıkarılabildiğini gösteren çok önemli bir uğraşı. Yaptığınız modeli insanlara sunmak ve onların gözlerindeki beğenileri almak ve övgü dolu sözlere muhatap olmak daha ilerde yapacağınız çalışmalar için tam bir motivasyon sağlıyor ve özgüveninizi geliştiriyor. Bu arada aynı dili konuştunuz insanlarla bir arada olmak, fikir alışverişlerinde bulunmakta işin diğer bir mutlu edici yönü. Streslerden uzaklaşmak, belki farkında olmadığınız becerilerinizin sonuçlarını görmek ve insanlara sunmak çok güzel bir duygu. Özellikle de gençlere hayat yolunda karşılarına çıkacak sorunlarla başetmeyi öğretecek güzel bir yöntem."

"Pek tabiidir ki her nimetin bir külfeti olduğu gerçeğini de gözardı etmemek gerekiyor. Burada başta, çalışma yeri sorunu ortaya çıkıyor.

Bu konuda yeni başlayacakların hanımları ile iyi geçinmelerini ve eğer başarabiliyorlarsa eşlerini de ortama katarak bu zevki onlara aşılamalarını ve evde çalışabilecek bir yerin kendilerine ayrılmasını sağlamalarını öneririm."

"Başlangıçta ortaya çıkan teknik sorunlar, neyi nasıl yapacağınız bilememek, zaman zaman insanı umutsuzluğa sevk etse de azim ve kararlılıkla sorunların üstüne gitmek mutlaka çözümü getiriyor. Tabi bu arada bilenlerin yardımına başvurmaktan da çekinmemek lazım.
Başlangıçtaki bir sorun da alet ve malzeme konusunda çıkabilir. Ancak bu sorunlar, zaman içerisinde çözülebiliyor. Kendisini tanımaktan mutlu olduğum sevgili dostum Mehmet Salihoğlu gibi idealist düşüncelerle sorunları sırtlayan insanların varolması da sorunların çözümünde çok büyük kolaylıklar sağlıyor.
Sorun olarak gördüğüm bir diğer husus da, bu uğraşının geniş halk kitlelerine tanıtımı sorunudur. Bu konuda dernek çalışmalarının her tür medya ortamı kullanılarak halka duyurulması, insanların merak etmesini ve araştırma yapmasını sağlayacaktır. Bu konuda derneğin daha iyi çalışması gerektiği kanaatindeyim. Geçtiğimiz aylarda yapılan gemi modelleri sergisi ve yarışması, takip edebildiğim kadarı ile hiçbir medya ortamında yer almadı. Bu büyük bir tanıtım eksikliği idi. Aslında bu tür fırsatlar tanıtım için çok iyi kullanılmalı ve toplumun tüm kesiminin haberdar edilmesi sağlanmalıdır. Derneğimizin bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyorum. Çok yeni olmama rağmen bu konuda edindiğim tüm bilgi birikimlerimi bu uğraşıya gönül veren tüm dostlarımla paylaşmaya canı gönülden hazırım." Ahmet Cengiz DUMLUPINAR - 03 Mart 2003