B A S I N
TRT TÜRK Tv kanalında yayınlanan Dilara KOÇAK İle İyi Yaşam programına (101. hafta) konuk oldum.
16 Mart 2012 tarihinde çekilen bu program bir hafta boyunca aralıklarla yayınlandı, gemi modelciliğine ve şahsıma gösterilen ilgi ve alaka için teşekkür ederim. Seyredemeyenler veya tekrar seyretmek isteyenler için video linki: http://youtu.be/bGvc9vH-iAU
 
Soldan sağa: Ekrem ARAL (Kameraman), Dilara KOÇAK (Sunucu), Bülent YILMAZ (Yönetmen), Emre ALTIN (Kameraman)
 
İşlerini uyum içinde yapan bu ekibe çalışmalarında başarılar dileyerek teşekkür ediyorum.

Deniz Endüstri Deniz Kültürü Dergisi'nin Eylül-Ekim 2008, Yıl:1, Sayı:4'de yayınlanan makalemi okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.
 
Deniz Endüstri dergisi yayın koordinatörü Sayın Semih Kavak ve diğer emeği geçen tüm ekibe teşekkür ederim, gemi modelciğine gösterdikleri ilgiden dolayı. Ayrıca tebrik de ederim çok güzel, dolu dolu bir dergi olmuş. Küçük bir not: içindekiler sayfası daha kapsamlı olabilirse yani derginin içinde ne var ne yok hepsi görülebilirse daha güzel olur.

TRT İzmir Televizyonu tarafından hazırlanan ve Pazar Günleri TRT-İNI kanalında 12.05-13.00 saatleri arasında canlı olarak yayınlanan TÜRKSİTE programı 18/05/2008 tarihinde "Gemi Modelciliği" sitesini tanıtmış ve canlı yayına telefonla bağlayarak benimle kısa bir röportaj yapmışlardır.

İlgilerine teşekkür ediyorum.

Mehmet Salihoğlu

Sayın Kübra Sakman, 3 Kasım ve 10 Kasım 2007 tarihlerinde atölyemi ziyaret ederek İDO, Sea Life dergisinde yayınlanmak üzere atölyemde bulunan gemi modeli ve aksesuarlarının fotoğraflarını çekti.
 
Çektiği fotoğrafların bir çoğu dergide kapak olan Kübra hanımı ayrıca titiz çalışmasından dolayı tebrik ederim.
 
Benim de arzu ettiğim ve fotoğrafla anlatmak istediğim anı yakalayabilen ve asıl işi haricinde hobi olarak fotoğrafçılık yapan ama neredeyse hobisini iş edinmiş Kübra hanıma çalışmalarında başarılar dilerim.
Mehmet Salihoğlu

Trt İzmir Televizyonu için yapılan "Balık ekmek Karadeniz" belgeselinde kullanılmak üzere atölyemde çekim ve röportaj yapıldı.

Belgesel yapımcısı ve yazar Sayın İsmet BERTAN ve Kameraman İlhan ARGA'ya kolaylıklar dilerim. M.Salihoğlu


Denizcilerin ve gemi severlerin programı olan ROTA'nın yapımcısı, sunucusu Sayın Levent ÇELMEN ve ekibi atölyemi ziyaret ederek röportaj ve çekimler yapmıştı.

ROTA 54.BÖLÜM 20.10.2007 Cumartesi günü saat 13:30'da, tekrarı 23.10.2007 Salı günü saat 13:45'de TV8 ekranlarında...

Program konugu: Mehmet Salihoglu

Zorlu Dergisi, Sayı 18, Röportajlar, "Hayal ve Detay İşçiliği"

 


Vira Sancak: 20:30
SUNUCU: Ayşegül Kara
PROGRAM SÜRESi: 25 dk.
EPOSTA vira@teknolojitelevizyonu.com
"Atölyemi ziyaret edip Gemi Modelciliği ve benimle ilgili ropörtaj ve çekimler yaptılar. Çekimler 28.10.2006 tarihinde yayınlandı. Gemi Modelciliği konusunda gösterdikleri duyarlılık için Vira Sancak ekibine teşekkür ederim." M.Salihoğlu
Ayşegül Kara'nın sunduğu bu program DVD olarak elimde mevcuttur. Seyredemeyenler veya arşivlerinde bulundurmak isteyenlere zaman içinde tarafımdan ücretsiz yollanacaktır. İlk önce ürettiğim ahşap gemi modeli kit ve malzeme setlerinden Albatros, Taka, Sandal satın alanlara, satın alacaklara verilecek veya gönderilecektir.
Program İstanbul boğazından görüntülerle ve güzel bir şiirle başlıyor…
Sonra sıra atölyemde yapılan çekimlere geliyor… Modelciliğe ve modelcilere yönelik bilgiler ve önemli mesajlarımı da içeren bu çekimlerde şahsımla ilgili bilgiler de mevcut…

Torna çalışması, çıta kesimi, sarma tekniği gibi çeşitli görüntülerin bulunduğu programda atölyemde bulunan başka modelcilere ait bitmiş gemi modellerinin sunumu da mevcut.

Türkiye'de bayanlar kategorisinde yapılan yelkenli tekne yarışından bir bölüm programın devamında yer alıyor… (Sagdaki fotoğraf)

Programın son kısmında ise Bavaria 42 cruiser marka yelkenli ve motorlu yatın tanıtımını ve denize açılmasını gösteren bölüm de ilginizi çekecek.

Teknenin dışı ve içi ayrıntıları ile gösteriliyor ve anlatılıyor…


Gemi modelciligi ile ilgili söylesi...
Ahşap dergisinin 17. sayısı bayilerde. Dergide yayınlanan gemi modelciligi ile ilgili söyleşiyi okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

TGRT ANA HABER programında, 28 Kasım 2003 tarihinde, Saat 19:20 de Mehmet Salihoğlu ile yapılan röportaj.

TRT-2'de, 17 Ekim 2003 CUMA, Saat 20:00'de Sayın Levent ÇELMEN'in sunduğu DENİZ MAGAZİN programında Mehmet SALİHOĞLU ile röportaj ve örnek modeller ile ilgili çekimler yayınlandı.

Kanal D Çocuk kulübü ve Kurabiye program ekibi: sağdan sola; Figen YAMAN (program yönetmeni), Melih KIZILDOĞAN (Kameraman), Bahar AKAY (Yönetmen Yardımcısı), Zeliha ASLIHAN (Yönetmen Yardımcısı), Başak YILMAZ (Stajyer).
Kanal D'de 24 Ağustos 2003 Pazar günü, saat 8.15'de Çocuk klübü programında Mehmet SALİHOĞLU ile röportaj ve örnek modeller ile ilgili çekimler yayınlandı.

26 Temmuz 2003 tarihli Akşam gazetesininin Cumartesi ekinde Mehmet SALİHOĞLU ile yapılan röportaj.

Yazı: DALİDA ÖZATAY

Fotograflar: HAKAN EZİLMEZ

26 Temmuz 2003 tarihli Star gazetesinin Box ekinde, VAROL NALBANT'ın Mehmet SALİHOĞLU ile yaptığı röportaj.
Röportajda bazı küçük yanlışlıklar ve yanlış anlamadan kaynaklanan yorum, ve yazarın yorumu hakkında DÜZELTME'dir.
1964 Üsküdar doğumluyum. (Aslen RİZE'liyim) Derneğimizin doğru ismi: Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'dir. "USTALAR BU İŞE BOZULDU" alt başlığı ile yazarın yanlış anlayıp yorumladığı "Gemi maketçiliğini sevdirmek için ustaların verilmesine bozulduğu yapım tekniklerini bile sitesine koyarak..." cümlesinin aslını teşkil eden verdiğim bilgi: "Ticari sır sayılabilecek benim uyguladığım çıta kesme tekniğini fotoğraflayıp, açıklayarak siteye koydum. " dur. Son olarak da "Örneğin ABD'de maket yarışmalarının finalleri Beyaz Saray'ın bahçesinde yapılıyor." cümlesi yazara ait bir yorumdur. Mehmet Salihoğlu

ATV Haber ekibi 21 Temmuz 2003 Pazartesi günü "Salihoğlu Hobi Atölyesi"ni ziyaret edip, Gemi Modelciliği ile Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği konularında bilgi alıp bazı model ve çalışma görüntülerini kaydettiler. Çekimler 19:30 ATV ana haber programında aynı gün yayınlandı.
Soldan sağa; RENGİN ALAN (ATV Haber Muhabiri), Mehmet Salihoğlu, TUFAN GÜZELGÜN (Kameraman)

CNN TÜRK TV "Stil" programı ekibi 14 Temmuz'da Salihoğlu Hobi Atölyesi'ni ziyaret edip, Gemi Modelciliği ve Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği ile ilgili bilgi alıp, bazı model ve çalışma görüntülerini kaydettiler. Çekimler 17 Temmuz 2003 perşembe günü saat 18:30 da CNN TÜRK TV'de "stil" programında yayınlandı.
Gülin TOMAY - Sunucu/Prodüktör (sağdan ikinci), Barış ALADAR - Kameraman (sağdan üçüncü), Murat - kameraman yardımcısı (soldan birinci)


TRT-2'de 13 Haziran CUMA Saat 20:00 ve 03:35'de Sayın Levent ÇELMEN'in sunduğu DENİZ MAGAZİN programında Gemi Modelcileri Derneği yetkilileriyle; Haldun ÜNSAL (Başkan Yardımcısı), Mehmet SALİHOĞLU (Sayman), Turgut Oyulmaz (üye), Mürsel Tekyol (üye), genç bir modelci ile röportajlar ve gemi modeli yapımı, örnek modeller ile ilgili çekimler yayınlandı.
Sağdan sola, TRT2 Deniz Magazin ekibi; Yavuz TÜRKERİ (Kamereman), Haldun ÖZKANLI (Kamereman), Mehmet KAYA ( Yapımcı - Yönetmen), Levent ÇELMEN (Program Danışmanı ve Sunucusu).

Gemi modelciliği konusundaki canlı yayın konuğu: Mehmet Salihoğlu

Program yapımcısı: HİLAL ERTAN (Ortada)

Sunucu: SÜHA UNER (solda),

Teknik Yönetmen: HİKMET NEMUTLU (Sağda ayakta)


RADYO KOZMOS 92.3 FM "Banu Özdemir ile özgür saatler"

Gemi modelciliği konusundaki canlı yayın konuğu: Mehmet Salihoğlu
Yapımcı ve sunucu: BANU ÖZDEMİR - Teknik Sorumlu: ALPER BEHAR


TRT İSTANBUL RADYOSU - FREKANSI : 95.6 FM
Prodüktör: YEŞİM ELİBOL, Spiker: EBRU ERKEKLİ, Teknik Yapımcı: MEHMET GÜNAY, Yapım Asistanı: GÜLBOY SAVAŞ
Canlı telefon bağlantısı konuğu: Mehmet Salihoğlu
PR ADI : GENÇ DÜŞÜNCE, SAATİ : 18.00, GÜNÜ: 27/12/2002 CUMA, İÇERİK : GEZİ-KÜLTÜR-BİLİM -TEKNİK-HOBİ


Murat Birsel

Sabah Gazetesi Ağustos 2002

"http://gemimodelciligi.8m.com (sitenin yeni adresi: www.gemimodelciligi.com) Buranın ne olduğu adından belli, gemi modelcilerinin buluşma noktası, siteye girdiğinizde dalgaların sesini duymaya başlıyorsunuz... Hayatınızda bir kere bile gemi modeli yapmış olsanız, o ana sizi götüren sihirli bir yer. Çok keyifli bir hobi ve üyelerin çalışmalarını ekrana getirmek mümkün... Mutlaka gezin. Model gemileri yüzerken gördüğünüz fotoğraflar dahi var, başka bir dünyaya yolculuk gibi. Umarım bu yazı işe yarar ve bu güzel hobinin meraklıları artar."

DÜNYA GAZETESİ, 13-14 Temmuz 2002 tarihli "Cumartesi Pazar" eki, sayfa 10.

Paşa ÇELEBİ - DÜNYA GAZETESİ ÖZEL EKLER SORUMLUSU

Akşam Gazetesi C@nteen dergisi, 04/02/2002, Sayı: 104, Sayfa: 24, Hobi bölümü.

Haber: Cem KAHRAMAN


BURÇ FM - Frekansı: 88.8
Günü: 31/01/2002, Saati: 14.30, Canlı telefon bağlantısı konuğu: Mehmet Salihoğlu
İrtibat kuran: Serdar SORGUN.

Hobi Yetenek Kendin-Yap dergisi, Aralık 2001/Ocak 2002 sayısı, sayfa 17.

Ağustos 2001 başında İstanbul'a gelen Americo Vespucci adlı ünlü yelkenli geminin fotografları.

Fotograflar: Mehmet Salihoğlu.


Büyük fotograf icin tiklayiniz!

TRT İSTANBUL RADYOSU - FREKANSI : 95.6 FM
Prodüktör: GÜLNAME GÜMÜŞ KURTGÖZ, Spiker: KEREM DEMİRCİOĞLU, Teknik Yapımcı: RAMAZAN YAVUZ, Yapım Asistanı: ÖZLEM ÇİRİŞ
Program Konuğu: Mehmet Salihoğlu
PR ADI : İŞ ÇIKIŞI, SAATİ : 18.10, GÜNÜ: 12/10/2001 CUMA, İÇERİK : GEZİ-KÜLTÜR-BİLİM -TEKNİK-HOBİ
Radyo programını mp3 'e çeviren Sayın Gökhan Özcan'a teşekkürler.

DÜNYA GAZETESİ, 14 Eylül 2001 tarihli "Gemi İnşa Sanayii" özel eki, sayfa 30.

Paşa ÇELEBİ - DÜNYA GAZETESİ ÖZEL EKLER SORUMLUSU
TEL:0212 629 08 08 - FAX:0212 629 46 25 E-MAIL: pcelebi@mail.dunya-gazete.com.tr

TRT2 - PC Dünyası - 15.06.2001 - http://www.pcdunyasi.gen.tr

Program Süresi : 25 dakika, Programın Türü : Genel-Kültür, Yayın Periyodu : Haftada Bir, Yayın Kanalı : TRT 2, Yayın Günü : Cuma, Yayın Saati : 14:05, Yayın Başlama Tarihi : 02.02.2001, Yayın Türü : Canlı Program Yardımcıları : Ebru Şahin-Serkan Özdil, Yapımcı : Ahenk Korkuter, Yönetmen : İsmail Ragıp Geçmen - Pc Dünyası İrtibat Tel. : 0 232 446 17 80


İSTANBUL LİFE - Mart 2001 Sayısı - sayfa: 90,91,92. Yazı: İlknur Akgül Foto: Hakan Ezilmez

Röportaj konukları: Mehmet ÖZKASIM, Cemil AKÇE, Mehmet SALİHOĞLU.


YELKEN DÜNYASI OCAK 2001 Sayısı - Sayfa: 3 - Okuyucu Mektupları