Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Bu alana reklam verebilirsiniz. msalihoglu@gemimodelciligi.com

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

ALBATROS. AYRINTILI .YAPIM. KILAVUZU-1
Kılavuz Modelci: Mehmet SALİHOĞLU

Özet yapım sayfası Ayrıntılı Montaj Sayfaları:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Gemi modellerinin planlarını hiç kontrol etmeden yapmak doğru değildir. Plan çizenden veya çoğaltmadan kaynaklanan hataları asgariye indirmek modelcinin elindedir. İlk yapacağımız iş postaları tam verilmiş (sağ ve sol tarafı çizilmiş) Albatros modelinin postalarının simetrik olmasını sağlamak. Bunun için plandaki postanın (1) altına denk gelecek şekilde karton (3) koyalım, arasına da karbon kağıdı (2). Ucu sivri olmayan kurşun kalem ya da bitmiş tükenmez kalemle planın üzerindeki postanın yarısını çizelim. Üçüncü şekildeki kartonu gönye ve cetvel yardımıyla tam ortasından çizelim. Biz (4) ile cetvele dayayarak bir kere çizip ortadan katlıyalım. 5. şekildeki postayı kestikten sonra (6) numaralı şekildeki gibi açalım. Kartonun kenarlarını ince zımpara (7) ile hafifçe zımparaladıktan sonra posta şablonumuz hazır. Kontraplağımızın üzerine karton şablondan çizip kıl testeresi ile kesim yapabiliriz artık. Bu uygulamayı bütün postalara yapmalıyız.

Bu not eski Albatros paftaları (elle çizilen) içindir. Albatros'un Pelikan versiyonunda hiç bir problem yoktur.

Planda 13/A olarak gösterilen omurganın (baş bodoslama) iki tarafındaki öndeki çizgi 90 derece açı ile kesildikten sonra arkadaki çizgiden öndeki çizgiye doğru 45 derecelik açı ile kesilecektir. Baş bodoslamadaki bu yarık tam boşaltılmayacaktır.
Postaları da numara sırasına göre gönye yardımıyla monte etmeden önce önden 1, 2, 3, 4 numaralı postaları; arka taraftaki 9, 10, 11, 12 numaralı postaları çıta geliş açısına göre aralık kalmaksızın tam öpüşecek şekilde dışarıda tesviye edelim.