Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Bu alana reklam verebilirsiniz. msalihoglu@gemimodelciligi.com

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

ALBATROS. YAPIM. KILAVUZU - Özet

Ayrıntılı yapım sayfaları: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Omurga ve postaları monte soldaki fotoğrafta görüldüğü gibi bir aparat yapılırsa posta ve omurgalar birbirlerine daha düzgün monte edilir.
Aparat Malzemeleri:
1- Asgari 46x19 cm ölçüsünde, 18 mm kalınlığında suntalam.
2- 8.5x8.5 cm. 4 adet metal L ve bunu monte etmek için 15 mm uzunluğunda 4 adet sunta vidası ile bunlara uygun 4 adet pul.
3- 4 mm kalınlığında, 10x2 cm. 4 adet ağaç parçası ile toplam 12 adet 18 mm uzunluğunda çivi.
Omurgayı aparata gönye yardımıyla monte edelim.
13 numaralı omurganın üzerine, postaları, numara sırasıyla, önden arkaya doğru gönye kullanarak yapıştırın. Sonra baştan dört, sondan dört postayı kaplama çıtası dönüş formuna göre tesviye ediniz. Kaplama çıtaları postalarla çıkıntısız ve çöküntüsüz tam bir öpüşme sağlamalıdır.
Postaların düzgün olup olmadığını bir kaplama çıtası ile önce üstten, sonra yanlardan kontrol ediniz. Gerekli düzeltmeleri ve tesviyeyi yapınız.
Sıra sarma (borda kaplama) işlemine geldi. Sarma olayında borda kaplama çıtalarının (32) uçları inceltilir. Bu demektir ki (1) numaralı postadan kaç adet çıta geçiyorsa, (6) numaralı postadan da o sayıda çıta geçmelidir. Çıtaların uçlarının ne kadar inceltileceğinin görsel yolu ise kaplama çıtasını ilk önce orta postalara oturtmak sonra ön ve arkalara doğru bir önceki kaplama çıtasıyla çakışan yerleri iki nokta ile tespit edip kurşun kalemle iki noktayı birleştirip kesmektir. Uçlar ayrıca dönmeleri için ıslatılır. Mum alevi gezdirilerek şekil verilebilir.
Sarma işlemine güverte hizasından başlanır ve bir sancak, bir iskele tarafına çıta yapıştırılarak aşağı doğru devam edilir ki tekne çarpılmasın. Çıtaları baş bodoslamadaki yarığa (13/A), sokarak kıça doğru yapıştırın.
Burada dikkat edilecek olay çıtaların hem postalarına, hem de birbirlerine yapıştırılmasıdır. Yapıştırma işleminde japon tipi yapıştırıcı kaplama işini hızlandıracaktır.
Eğer plastik tutkal kullanıyorsanız; Çıtaları postalara yapıştırırken, ortasından kesilmiş toplu iğnelerden faydalanabilirsiniz. Toplu iğneleri kestikten sonra yarısına kadar çakın ve çıtanın üstüne bükün. Kaplama işlemi bittikten 24 saat sonra iğneleri sökünüz.
Çıtaları postalara ve birbirlerine yapıştırmanın diğer bir yolu da çıtaları kaplarken sadece iğne ile çakıp bükmek ve kaplama işi bittikten sonra fırça yardımı ile iç taraflarından tutkallamaktır. Bir gün beklettikten sonra iç taraflara tülbent veya cila bezi ile kaplayıp birer gün arayla 2 ya da 3 kat plastik tutkal veya yat tutkalı sürünüz. Bu yöntem hem seri çalışılmasını sağlar hem de kullanılan kaplama çıtaları "gürgen" ise ağacın hareket etmesini önler. Gürgen sağlam bir ağaçtır. Fakat fırınlanmışı bile olsa havanın nem ve sıcaklığına göre hareket edip çalışır. Yapıştırdığınız çıtalar kuruduktan sonra çaktığınız iğneleri sökünüz.

Güverteyi (33), ortadan başlayarak paralel olarak iki yana doğru maun çıtalarla (35) yapıştırarak kaplayınız. Bu işlemi güverteyi tekneye monte etmeden önce yapmalısınız. Tesviye işleminden sonra enine olan güverte çizgilerini dar iskarpela ile iskarpelayı bastırıp sağa sola doğru hareket ettirerek elde ediniz. Ardıntan biz ile çivi izlerini yapınız. Sonra güverte üstünü postalar üzerine yapıştırınız.

Gövdeyi zımpara takozu ile tesviye edin, çöküntü ve ayrılmalar varsa ince talaş tozu ve beyaz tutkalla yapacağınız macunla doldurun. En az bir gün kurumasını bekleyiniz. İlk tesviyeden sonra su bazlı ahşap macunu ile tekrar macunlayınız. Kurumasını yine en az bir gün bekleyiniz. Sıra ikinci tesviyeye gelir. İkinci tesviye aracı su zımparasıdır. Yüzey cam gibi oluncaya kadar zımparalayınız. Bu işlemleri içinize sinene kadar tekrarlayabilirsiniz.
"Albatros" da gövde beyazdır. Diğer detaylara geçmeden önce gövdeyi mat ya da yarı mat boya ile boyayın. Küpeşte ve top deliklerinin olduğu kısım yarı mat vernik olacaktır.
Bundan sonraki çalışmalarınızı, gemi ayağını (kalastra) monte ederek, ayağın üzerinde devam ettiriniz. (15-16-17)
Boya maskeleme bandını kullanarak (37), parampetleri (33/A), güverte hizasından yukarı, hem güverte kenarına hem de ön tarafta birbirlerine yapıştırın.
Güverte ile iç parampet arasındaki çıtaları (61/B), mandallar veya kırtasiyede satılan uygun ebattaki klipsler yardımı ile yapıştırın. Kağıt bandı yavaş yavaş sökün. Borda kenar çıtalarını (61/A), küpeşte çıtalarını (33/B), yapıştırınız.
Diğer parçaları takmadan önce küpeşteyi, parampeti, borda kenar çıtasını, güverteyi, direkleri, serenleri v.s. yarı mat vernik ile vernikleyiniz.
Top mazgallarının etrafına çıta ile (60) çerçeve yapın. Direk Loça deliklerine metal pulları (51), zincir deliklerine metal kovanları (44) takınız.
Dümeni (14), bakır veya prinç folyodan keseceğiniz şeritlerden (36) menteşe yaparak yerine takın. Üstten dümen yekesini (34) yapıştırınız.
Tüm direklerin, serenlerin, bumbaların uçlarını 2. paftadaki gibi inceltin. İnceltme işleminde 2 mm ya da 3 mm cam parçalarını kullanarak sistireleyebilirsiniz. Cam körelince uygun bir yerde kesip kırdıktan sonra kırılmış yerinden sistireleme işlemine devam edebilirsiniz. Daha sonra uygun zımparalar ile zımparalayınız. Bu işlemde yaptıklarınızı planın üzerine koyarak kontrol edebilirsiniz.
Toplanmış yelkenleri ve tüm makaraları dışarıda yerlerine bağlayıp sonra yerlerine takın. Civadra direğini (54) ve bastonu (54/A) tam mumlu iple (59/C) birbirine gizli piyan bağı ile bağlayıp çok az japon yapıştırıcı ile yapıştırdıktan sonra yerine takın. (55/A) ile (55/C) numaralı direkleri takmadan önce çemberleri (63), bumba uçlarını (56H + 56I) ve Bumba uçları stopunu (56j) direklerin ortasına geçirip geçici olarak boya maskeleme bandı ile yapıştırınız. Sonra iki ana direği (55/A), (55/B), (55/C), (55/D), direk bağlantılarını (53), çanaklığını (52), çanaklık paraçolunu (52/A) hazırlayıp yerlerine takarak yapıştırınız.
Bogotaları palasarteye ve bordaya bağlayın. Bogotalardan çanaklıklara kadar çarmıkları örün veya dışarıda hazırlayıp takınız. (Çarmığın yan ipleri 0.75 mm veya 1 mm , basamakları 0.25 mm çapında olmalıdır)
Güverte üzerindeki diğer tüm parçalar yapıştırıldıktan sonra sıra ip donanımına gelmektedir. Önce ana direklerin gergi iplerini (0.75 mm veya 1 mm çapında) mapalar (50) yardımı ile güverteye sabitleyiniz.
2. paftada iplerin nereden çıkıp hangi makaradan geçip, güvertede kaç numaralı armadora çeliğine (Armadora çelikleri vasıtasıyla) bağlanacağı görülmektedir. İpleri makaralardan geçirirken ince bir dikiş iğnesi kullanınız. Bazı yerlerde de iğne geçirme aparatı kulanmalısınız.
Tüm ipler bağlandıktan sonra sıra dikey, açık yelkenlere gelir. Yelkenleri yelken şemasına göre kesip kenarından ip geçirerek dikin. Projede bağlama şekli gösterilmiştir. Direklere bağlandıktan sonra gerekli makara ve ipler vasıtasıyla geriniz.
Donanım iyi gözüksün diye ön direk serenlerinin üçünün yelkenlerini katlayıp serenlere bağlamanız tavsiye edilir.
Son bir kez daha gözden geçirip, kontrol ettikten sonra "Albatros" a uygun bir tabla yapın ve üzerine 4 mm camdan akvaryum yaptırarak tozlanmasını önleyiniz. Maketiniz artık hazırdır. Her zaman gururla seyredebileceğiniz bir köşeye koyabilirsiniz.
Sıra bir sonraki gemide...

Albatros parça listesi