Kitaplar, alet ve malzemeler, planlar, posterler, bitmis gemi modelleri, hepsi bir arada.

Bu alana reklam verebilirsiniz. msalihoglu@gemimodelciligi.com

Ana Sayfa - Organizasyon - Gemi Modelcileri - Makaleler - Dersler - Kitaplar - Planlar - Alet ve Malzemeler - Atelye ve Dükkanlar - Kendin Yap - Galeri - Fotoğraf Arşivi - Linkler - Güncel - Geçmiş Zaman Hadiseleri - Pulculuk - Sponsorlar - Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi - Basın - index (for English) - E-mail

 
A'dan Z'ye MODEL BOYAMA
 
Derleyenler:
İsa Kartal - Mehmet Salihoğlu
Boya seti sparisiniz icin 05322457643
MACUNLAMA
Zımparası bitirilmiş olan model için yapılacak uygulama macun işlemidir. Enamel tip boyaları üzerine kabul edecek tavsiye edilen macun tipleri şunlardır;
1- Sentetik Macun
2- Polyester bazlı çelik macun
3- Epoksi macun
Zımparalanmış yüzeydeki boşlukların doldurulması ve astar boyanın rahatlıkla tutunabileceği düz bir zemin hazırlanması amacıyla macunlama işlemi yapılır.
İlk kat macun uygulamasından sonra gereken kuruma süresi verilmelidir. Macun yüzeyinin kurumuş olması, derinlemesine bir kurumanın gerçekleştiği anlamına gelmeyeceğinden sabırlı olunarak tam kuruma beklenmelidir. Uygun süreler için üretici tavsiyeleri mevcutsa kesinlikle riayet edilmelidir.
Macun tam sertleştikten sonra yapılacak önce kalın ve daha sonra ince bir zımparadan ( 180-200 ve 400-600 kum) sonra hatalı yüzeyler ortaya çıkacaktır.
Tespit edilen yüzey hataları tekrar macunlanmalı ve gereken kuruma süresi boyunca beklenmelidir. Modelin kurumasını takiben yapılacak ince bir zımpara sonrasında zımparalama işleminin sebep olduğu tozlar, sentetik tinerle hafifçe ıslatılmış bir bezle temizlenmelidir.
Modelciler icin üretilen zimpara takozunu edinmek isterseniz tiklayiniz.
ASTAR BOYAMA
Macunlama işleminden sonra her türlü tozdan arındırılan modele astar boya uygulanmasına geçilebilir. Astar boya için en uygun renk, hataları daha rahat görebilmeyi sağlayan koyu bir renk olduğundan gri'dir.
Astarın Faydaları
1- Çıplak ahşapta göremediğimiz hataları rahatlıkla görmek
2- Uygulanan macunun daha iyi tutunması neticesinde kolay zımparalama olanağı
3- Boyanın tutunmasına olumlu katkısı
Astar boya sonrasında mutlaka ince kum zımparası (400-600 numara) yapılmalıdır. Astarın kuruması sonrasında modelin yüzeyi tekrar kontrol edilmeli, eğer boşluklar varsa tekrar yoklama macunu ile doldurulup pürüzler zımparayla giderilmelidir. Düzgün yüzey (camsı parlaklık) elde edinceye kadar, astarlama-macunlama-zımparalama üçlüsüne bıkmadan devam edilmelidir.
MASKELEME
 
Her türlü macun-astar-zımpara uygulaması sonrası modelimizin boyanmasını istemediğimiz kısımlarını maskelememiz gerekmektedir. Maskelenecek alanlar dikkatlice tespit edilmelidir.
 
Maskeleme Bantları
Maskeleme işlemleri için iki tip bant kullanılmaktadır;
1- Kesin çizgili yerlerin tam sızdırmazlığını sağlayabilmek için, 3mm veya 6mm renkli bantlar
2- Kesin çizgiler dışında kalan yüzeylerin maskelenmesi için bilinen, sarı renkli 6mm veya 10 mm genişliğindeki maskeleme bantları
Modelciler icin üretilen maskeleme bandini edinmek isterseniz tiklayiniz.
SONKAT BOYA UYGULAMA
Modelcilikte kullanılabilecek başlıca boyalar;
1- Enamel tür boyalar :
İncelticisi sentetik tiner olup, uygulandığı yüzeylerde gerilerek kuruma özelliğinden dolayı fırça izi bırakmayan boyalardır. Fırça ile uygulamaya en uygun boya tipidir.

Martı Yarı Mat Sentetik Boya Seti

9 teneke kutu içindeki sette 6 ana renk (her biri 250 gr), 2 kutu gri astar (her biri 250 gr), 1 kutu yat verniği (200 gr) mevcut.

Bu seti benim ricam üzerine hazırlayıp modelcilere ekonomik fiyatla sunmamı sağlayan Kartallar Boya firmasına ve aynı zamanda gemi modelciliğine ilgi gösteren İsa KARTAL'a teşekkür ederim.

Bu set fırça veya airbrush ile kullanılabilir. Herhangi bir marka sentetik tineri de modelciler kolayca temin edip kullanabilirler.

Set fiyatı kısa bir süre için kdv dahil 35 TL, aktarmada kullanabileceğiniz 2 adet ölçülü pipet de hediyesi.

Satın almak isteyenler Mehmet Salihoğlu Hobi Atölyesi sayfasını kullanabilirler.

 

2- Selülozik ve Akrilik Boyalar :
Bu tip boyalar, hızlı kuruma özelliklerinden ötürü, fırça ile uygulanamazlar. Uygulamaları genellikle basınçlı hava altında boya tabancaları veya airbrush vasıtası ile yapılmaktadır.
Modelcilikte kullanılabilecek fırçalar
Kıl türlerine göre;
A- Doğal kıllardan üretilen fırçalar (at,porsuk,samur,gelincik,domuz vs. kılları)
B- Sentetik kıllardan üretilen fırçalar
Uyarı: Sentetik tiner, sentetik kıllardan üretilen fırçaların yapısını bozabilecek maddeler içerdiğinden, sentetik boya ile yapılacak uygulamalarda sentetik kıllı fırçalar önerilmez.
Şekillerine göre fırçalar;
A- Yuvarlak: Uzun ve sık demetlenmiş kıllardan oluşurlar, model üzerindeki detayların boyanmasında kullanılırlar.
B- Düz: Düz veya çapraz kesimli fırçalardır. Geniş kılları boyanın kısa vuruşlarla uygulanmasında ve geniş alanlara yayılmasında, fırçanın dar kenarları ise ince çizgileri yapmakta kullanılır. Güverte köşelerinde ve güverte üzerinde kullanım kolaylığı sunar.
C- Yelpaze: Genişçe dışa doğru açılan kıllara sahip olup, yeni renkler denenirken boyaların homojen karışmalarını sağlamak amaçlı kullanılırlar.
D- Samur: Samurun kuyruk kıllarından yapılmaktadır. Fırçanın esnek olması, çalışırken fırçaya hakimiyet sağlar ve boya kontrollü biçimde uygulanabilir. Modelcilikte kullanılmaya en uygun fırça tipidir.
E- Fibert: Oval uçlu fırçalardır. Düz fırçalara benzerler ama detayları boyamada düz fırçalardan daha elverişlidirler. Güverte köşelerini boyamada kolaylık sağlarlar.
F- Detay: Hassas boyama işlemlerinde kullanılabilecek, uzun kıllı ince uçlu fırçalardır. Modeller üzerine çok ince çizgiler belirlenmesinde veya model üzerine ince motifler nakşedilmesinde kullanılabilir.
Önerilen Fırçalar
Model üzerindeki geniş alanların boyanmasında, ½", ¼" ve 1/8" dekoratif yağlı boya fırçaları kullanılabilir. Bahsedilen alanlara örnek olarak ; güverte üzerleri, aynalar, su hatları ve gövdeler verilebilir.
Büyük boyutlu modellerdeki detayların boyanmasında, küçük ölçekli modellerde ve model aksesuarlarının boyanmasında ise ; 0-24 numaralar aralığındaki sanatsal yağlı boya fırçaları kullanılması uygundur.
Kullanılacak fırçanın ebadının tespitinde, boyanacak parça ebadı belirleyicidir. Fırça ucu, boyanacak parçadan en az/çok 2 kat dar olmalıdır.
Boyamada dikkat edilmesi gereken konular;
1- Boya uygulaması yapılacak ortamın, iyice havalandırılmış ve tozdan arındırılmış olması
2- Sentetik Boya üzerine asla Selülozik Boya uygulanmaması
Kullanılacak sentetik boya, ambalajında iyice karıştırılarak, kullanılacak kadar miktar, temiz bir kaba alınıp sentetik tinerle uygulama akışkanlığına getirilir. Bahsedilen akışkanlığı şu şekilde tespit etmek mümkündür; inceltilmiş boyaya, çıplak ahşap çubuğu daldırıp çıkardığınızda çubuk boyayla kaplanmamışsa çok ince, çubuk görünmeyecek kadar kaplanmışsa çok kalındır. Ayrıca, fırçanızı en rahat kullandığınız boya akışkanlığı da uygun akışkanlıkla ilgili iyi fikir verecektir.
Modelin başından kıç istikametine doğru, sürekli olarak aynı yöndeki fırça darbeleri ile boyamak, istenmeyen fırça izlerinin ve kötü boya formlarının ortaya çıkmasını önleyecektir. Boyama tamamlandıktan sonra, modelin tam kuruması beklenir. Boyası tam kurumuş modele, farklı ışıklar altında ve farklı açılardan dikkatle bakılarak fark edilmesi zor pürüzler olup olmadığı kontrol edilir. Yüzeyde yine hafif pürüzler mevcutsa, 1000-1200 kum zımpara ile bastırılmadan zımpara yapılarak giderilir.
VERNİKLEME
Modelin boyanması tamamlandıktan ve aksesuarları yerleştirildikten sonra, modelin dış etkenlere karşı korunması için, yarı mat veya mat vernik kullanılarak vernikleme işlemi yapılır.